مریلین مونرو: روی جلد مجله لایف، ۱۹۵۲-۱۹۶۲
لایف مقاله ۱۳۹۲/۰۵/۱۷

مریلین مونرو: روی جلد مجله لایف، ۱۹۵۲-۱۹۶۲

اسطوره مریلین مونرو بیش از هر چیزی دیگر با مجله لایف گره خورده‌است. اولین حضور او روی جلد مجلات، آوریل ۱۹۵۲ روی جلد لایف رقم خورد. عکسی که فیلیپ هالسمن از او گرفته‌بود یکی از مشهورترین جلدها مجلات و یکی از پرطرفدارترین روی جلدها برای کلکسیونرها در تاریخ مجلات به حساب می‌آید. اما ممکن است برای همه غافلگیرکننده باشد که بدانند در واقع حضور مریلین مونرو در مجله چه اندازه کمتر از آن چیزی بوده‌است که تصور می‌شود.

 • «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ رابرت لبک: شمشیر پادشاه - کریستال
  ماری پنزر مقاله ۱۳۹۲/۰۵/۱۶

  «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ رابرت لبک: شمشیر پادشاه - کریستال

  در سال‌های ۱۹۵۹ و ۱۹۶۰، رابرت لبک، عکاس متولد برلین نزدیک به ۱۲ ماه در آفریقا حضور داشت، جایی‌که در آن شاهد اعلام استقلال ۱۷ کشور مختلف از استعمارگران پیشین بود. راهپیمایی جشن توسط جوزف کالوندا از مخالفان پادشاه که درون خودروی سقف باز پادشاه بلژیک پرید به هم خورد.

 • زندگی و کار عکاس خیابانی؛ ویوین مایر
  نورا اُ دونیل مقاله ۱۳۹۲/۰۵/۱۵

  زندگی و کار عکاس خیابانی؛ ویوین مایر

  خانواده‌های آمریکایی ساکن «North Shore» که ویوین مایر را برای نگهداری از فرزندانشان استخدام می‌کردند، با زنی مهربان و دلسوز اما عجیب و تودار مواجه می‌شدند. زندگی خصوصی مایر همیشه برای اطرافیانش جالب بود، به‌خصوص که او ده‌ها جعبه در اتاقش نگهداری می‌کرد که هیچ‌کس حق دست زدن به آن‌ها را نداشت. تنها پس از مرگش بود که کشف اتفاقی مجموعه‌داری به نام جان ملوف، راز بزرگ او را آشکار ساخت و نبوغ فوق‌العاده‌اش را در عکاسی خیابانی به همه نشان داد.

 • «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ یوجین اسمیت؛ پاپیولارفوتوگرافی - پیتزبورگ
  ماری پنزر مقاله ۱۳۹۲/۰۵/۱۴

  «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ یوجین اسمیت؛ پاپیولارفوتوگرافی - پیتزبورگ

  اسمیت که در سال‌های آخر دهه ۱۹۴۰ و اوایل دهه ۱۹۵۰ برای مجله لایف کار می‌کرد، تعداد زیادی مجموعه‌ گزارش تصویری تولید کرده‌بود که به عنوان نمادها و راهنماهای اصلی عکاسی خبری در زمان خود مشهور بودند. اما سال ۹۵۴ او استعفا داد، چرا که معتقد بود تنها به شکل مستقل است که می‌تواند بهترین کارهای خود را بدون نیاز به کوتاه آمدن از هنر عرضه کند.

 • اثر هابیل
  جورج اسلید مقاله ۱۳۹۲/۰۵/۱۳

  اثر هابیل

  بعضی گفته اند در فرآیند ثبت تصویر بر روی فیلم یا پیکسل ها، لنز نمود خارجی روان انسانی یا چیزی که گفته می شود روح به طور فیزیکی از آن ساخته شده را جمع آوری می کند. این گفته چیزی مثل همان عبارت کلیشه ای و خام دستانه ای است که بسیاری اوقات درباره عکاسی استفاده می شود. اینکه عکس ها، روح سوژه را به تصویر می کشند. اما بیشتر ما در حال حاضر می دانیم که چنین چیزی امکان پذیر نیست. انسانی یا چیزی که گفته می شود روح به طور فیزیکی از آن ساخته شده را جمع آوری می کند. این گفته چیزی مثل همان عبارت کلیشه ای و خام دستانه ای است که بسیاری اوقات درباره عکاسی استفاده می شود. اینکه عکس ها، روح سوژه را به تصویر می کشند. اما بیشتر ما در حال حاضر می دانیم که چنین چیزی امکان پذیر نیست. روح ما بدون شک از دسترس عکاسان دور است.

 • «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ هانری کارتیه برسون -چین
  ماری پنزر مقاله ۱۳۹۲/۰۵/۱۳

  «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ هانری کارتیه برسون -چین

  سال ۱۹۵۸ مجله لایف هنری کارتیه برسون را مامور کرد تا به چین برود تا از فاز جدید توسعه اقتصادی را که در این کشور آغاز شده‌بود، عکاسی کند.

 • عکاسی انسان‌گرا: مقدمه
  شهاب شهسواری مقاله ۱۳۹۲/۰۵/۱۰

  عکاسی انسان‌گرا: مقدمه

  مارتین کاروسو و همکارانش از پروژه جدیدشان در وب‌سایت Either/And می‌گویند که بررسی دریافت جدید و معنای جدید از عکاسی انسان‌گرا است، در این پروژه او و همکارانش از دیدگاه‌های متفاوت توضیح می‌دهند آیا عکاسی انسان‌گرا مرده‌است یا به شکلی جدید درآمده.

 • «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ رلف گیلهاوزن-چین
  ماری پنزر مقاله ۱۳۹۲/۰۵/۰۹

  «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ رلف گیلهاوزن-چین

  رلف گیلهاوزن که یک عکاس خبری جوان و با آینده در مجله اشترن بود، اول با پیشنهاد عکاسی از خط آهن فراسیبری به عنوان وسیله حمل و نقل در روسیه تحت سلطه کمونیست‌ها مواجه شده‌بود. اما در عوض نتیجه سفر ۱۲ هزار کیلومتر او با همراهی نویسنده‌ای با نام یوآخیم هلت به جستجو در چین منتهی شد.

 • «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ دیوید داگلاس دانکن - پیکاسو در خانه
  ماری پنزر مقاله ۱۳۹۲/۰۵/۰۸

  «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ دیوید داگلاس دانکن - پیکاسو در خانه

  دیوید داگلاس دانکن در تابستان ۱۹۵۶ با پیکاسو دیدار کرد. این عکاس ۳۰ ساله جنگ ناگهانی و بی‌خبر جلوی در خانه معروف‌ترین نقاش جهان رفت، تنها ابزاری که برای معرفی خودش داشت، دوستی به‌نام رابرت کاپا بود.

 • «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ تازیو سچیارولی-ل‌اسپرسو
  ماری پنزر مقاله ۱۳۹۲/۰۵/۰۶

  «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ تازیو سچیارولی-ل‌اسپرسو

  «هیچ چیز ما را متوقف نمی‌کند، حتی اگر به این معنی باشد که میزها را برگردانند و خدمت‌کاران را دست‌پاچه کنند. حتی اگر پلیس دخالت کند و تمام طول شب مجبور باشیم سوژه را تعقیب‌کنیم. ما ول کن نیستیم. ما با تفنگ‌های فلاش‌دار می‌جنگیم.» این توصیف تازیو سچیارولی از عملیات پاپاراتزی‌ها در یک مصاحبه در سال ۱۹۵۸ است.