گفتگوی ویدئویی با برگزیدگان سه دوره از جایزه شید
عکسخانه گفتگو ۱۳۹۴/۰۱/۱۸

گفتگوی ویدئویی با برگزیدگان سه دوره از جایزه شید

در ادامه گفتگوهای ویدئویی شید، با بهروز مهری، تهمینه منزوی و ابوالفضل نسائی برگزیدگان سه دوره از جایزه شید در دسترس است.

 • گفتگو با مجید سعیدی پیرامون عکاسی جهان و ایران
  پیمان یزدانی گفتگو ۱۳۹۳/۱۲/۲۲

  گفتگو با مجید سعیدی پیرامون عکاسی جهان و ایران

  مجید سعیدی پس از مواجهه با محدودیت‌هایی برای عکاسی در ایران، چند سالی در افغانستان اقامت کرد و در این کشور جنگ‌زده از زندگی روزمره‌ی مردم پس از جنگ عکاسی کرد. مجموعه آثار او از افغانستان توجه جهانی زیادی را به خود جلب کرد و جوایز بسیاری را به دست آورد. در نهایت این مجموعه در قالب کتاب Life in War منتشر شد. او را در حاشیه جشنواره Etica ایتالیا ملاقات کردم، روزی که جایزه‌ی بهترین مجموعه عکس در مسترز را از این جشنواره دریافت کرد.

 • گفتگو با دونالد وبر، رئیس هیات داوران بخش عکاسی مستند ورلدپرس فتو ۲۰۱۵
  ورلد پرس فتو گفتگو ۱۳۹۳/۱۲/۰۵

  گفتگو با دونالد وبر، رئیس هیات داوران بخش عکاسی مستند ورلدپرس فتو ۲۰۱۵

  ورلد پرس فتو به تازگی با دونالد وبر، رئیس هیات داوران بخش عکاسی مستند ورلدپرس فوتو ۲۰۱۵ گفتگویی ویدئویی انجام داده که برگردان آن به فارسی در ادامه در دسترس است.

 • ورلد پرس فتو اتاق فکر عکاسی می‌شود
  الیور لورنت گفتگو ۱۳۹۳/۱۱/۱۸

  ورلد پرس فتو اتاق فکر عکاسی می‌شود

  لارس بورینگ (Lars Boering) مدیر جدید ورلد پرس فتو درباره‌ی آینده‌ی این بنیاد که در حوزه‌ی فتوژورنالیسم فعالیت می‌کند، با وبلاگ لایت‌باکس تایم گفتگو کرده است. این گفتگو در ادامه آمده است.

 • روایت شادی قدیریان از عدم رعایت «کپی‌رایت» عکس‌ها
  گیسو فغفوری / شرق گفتگو ۱۳۹۳/۰۹/۱۷

  روایت شادی قدیریان از عدم رعایت «کپی‌رایت» عکس‌ها

  گیسو فغفوری : شادی قدیریان یکی از نام‌های شناخته‌شده در عرصه عکس ایران است آثار او بارها بدون اجازه برای جلد کتاب‌ها یا حتی تبلیغ تورهای ایرانگردی استفاده شده است. این گفت‌وگو آغاز مطالبی است که می خواهیم درباره عدم رعایت کپی رایت منتشر کنیم.

 • همنشینی خوب و بد، از واقع‌نمایی تا انتزاع
  زانیار بلوری گفتگو ۱۳۹۳/۰۸/۰۸

  همنشینی خوب و بد، از واقع‌نمایی تا انتزاع

  گپ و گفت محمدرضا میرزایی و زانیار بلوری به بهانه‌ی نمایشگاه «عکس‌های جدید»

 • تفکر در مواد غذایی به عنوان یک عشق: «باربارا سیورج» و «لیندسی لاچمن»
  صمد قربان‌زاده گفتگو ۱۳۹۳/۰۷/۲۵

  تفکر در مواد غذایی به عنوان یک عشق: «باربارا سیورج» و «لیندسی لاچمن»

  «تفکر در مواد غذایی به عنوان یک علاقه یا عشق» عنوان مجموعه عکس‌هایی است از «باربارا سیورج - Barbara Ciurej» و «لیندسی لاچمن - Lindsay Lochman» که بصورت مشترک بر روی آن کار کرده‌اند .برای روشن شدن نحوه کار و مراحل تولید آثار این دو همکار سئوالاتی را طرح کرده‌ایم که در ادامه می آید.

 • حکم شلاق عکاس‌ها همچنان در دادگاه
  ایسنا گفتگو ۱۳۹۳/۰۶/۱۴

  حکم شلاق عکاس‌ها همچنان در دادگاه

  «برخلاف ادعای معاون حقوقی سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری‌، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین شکایت‌اش را از دو عکاسی که مجموعا به تحمل 75 ضربه شلاق محکوم شده بودند، پس نگرفته است.» این اظهارات «خلیل امامی» یکی از آن دو عکاسی است که در تماس با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) مطرح کرد.

 • بررسی «تخلف» روزنامه شرق در چاپ یک تصویر اشتقاقی
  مهران افشارنادری گفتگو ۱۳۹۳/۰۶/۰۲

  بررسی «تخلف» روزنامه شرق در چاپ یک تصویر اشتقاقی

  چهارشنبه بیست و نهم مرداد، روزنامه شرق در صفحه اول خود تصویری از چهره‌ی سیمین بهبهانی با امضای شهاب جعفرنژاد طراح اثر منتشر کرد. فردای آن روز آرش عاشوری‌نیا، همراه با مطلبی اعتراضی عکس خود از سیمین بهبهانی که تصویر چاپ شده در شرق بر اساس آن تهیه شده بود را منتشر کرد که زمینه‌ساز گفتگوهای بسیاری درباره درست یا غلط‌بودن عمل صورت گرفته توسط طراح و روزنامه شرق شد. در گفتگو با اسماعیل عباسی(مدرس عکاسی، مترجم و عکاس)، جواد منتظری(عکاس و سازنده ویدئو) و داوود محمدی(سردبیر روزنامه شرق) تلاش شده تا به بررسی «تخلف» روزنامه شرق پرداخته شود.

 • روایت نمایشگاه «تاریخ بی دروغ»
  مهران افشارنادری گفتگو ۱۳۹۳/۰۵/۱۳

  روایت نمایشگاه «تاریخ بی دروغ»

  اردیبهشت امسال نمایشگاه عکس «تاریخ بی دروغ» با آثار کاوه گلستان، آلفرد یعقوب‌زاده، محمد فرنود و چند فتوژورنالیست‌ مطرح خارجی در گالری تازه‌تاسیس مجموعه فرهنگی- هنری آسمان (از زیرمجموعه‌های فرهنگستان هنر) برگزار شد. هنگامه گلستان و آلفرد یعقوب‌زاده در گفتگویی که با عکسخانه داشته‌اند اعلام کرده‌اند که عکس‌های به نمایش در آمده در این نمایشگاه بدون رضایت و اطلاع این افراد توسط محمد فرنود -که به گفته‌ی گالری آسمان مسئول برگزاری نمایشگاه بوده،- در اختیار نمایشگاه قرار گرفته است و نهایتا هیچ‌گونه تسویه‌حسابی از طرف محمد فرنود با مالکان آثار صورت نگرفته است.