زندگی و کار عکاس خیابانی؛ ویوین مایر
نورا اُ دونیل ۱۳۹۲/۰۵/۱۵

زندگی و کار عکاس خیابانی؛ ویوین مایر

خانواده‌های آمریکایی ساکن «North Shore» که ویوین مایر را برای نگهداری از فرزندانشان استخدام می‌کردند، با زنی مهربان و دلسوز اما عجیب و تودار مواجه می‌شدند. زندگی خصوصی مایر همیشه برای اطرافیانش جالب بود، به‌خصوص که او ده‌ها جعبه در اتاقش نگهداری می‌کرد که هیچ‌کس حق دست زدن به آن‌ها را نداشت. تنها پس از مرگش بود که کشف اتفاقی مجموعه‌داری به نام جان ملوف، راز بزرگ او را آشکار ساخت و نبوغ فوق‌العاده‌اش را در عکاسی خیابانی به همه نشان داد.

 • نمایشگاه عکس «روزبه فولادی» در «کافه ماننا»
  عکسخانه ۱۳۹۲/۰۵/۱۵

  نمایشگاه عکس «روزبه فولادی» در «کافه ماننا»

  نمایشگاه عکس‌های طبیعت روزبه فولادی از ۲۰ مرداد در کافه ماننا برپا می‌شود.

 • ثبت زندگی اسرای جنگ‌جهانی دوم با دوربین‌های دست‌ساز
  عکسخانه ۱۳۹۲/۰۵/۱۴

  ثبت زندگی اسرای جنگ‌جهانی دوم با دوربین‌های دست‌ساز

  از اختراع عکاسی در دهه ۱۸۰۰، همواره افرادی داوطلبانه زندگی خود را به خطر انداخته‌ تا تصاویری را ثبت کرده و به عنوان شاهد وقایع کمتر دیده‌شده در معرض دید عموم قرار دهند. یکی از عجیب‌ترین مثال‌ این ادعا شاید زندانیان جنگ جهانی دوم بوده‌اند. آنها دوربین‌هایی را از قطعات قاچاقی مونتاژ کردند تا به وسیله‌ی این دوربین‌های دست‌ساز به ثبت آنچه درون اردوگاه‌ها می‌گذشت بپردازند.

 • «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ یوجین اسمیت؛ پاپیولارفوتوگرافی - پیتزبورگ
  ماری پنزر ۱۳۹۲/۰۵/۱۴

  «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ یوجین اسمیت؛ پاپیولارفوتوگرافی - پیتزبورگ

  اسمیت که در سال‌های آخر دهه ۱۹۴۰ و اوایل دهه ۱۹۵۰ برای مجله لایف کار می‌کرد، تعداد زیادی مجموعه‌ گزارش تصویری تولید کرده‌بود که به عنوان نمادها و راهنماهای اصلی عکاسی خبری در زمان خود مشهور بودند. اما سال ۹۵۴ او استعفا داد، چرا که معتقد بود تنها به شکل مستقل است که می‌تواند بهترین کارهای خود را بدون نیاز به کوتاه آمدن از هنر عرضه کند.

 • فراخوان کارگاه هنر معاصر
  عکسخانه ۱۳۹۲/۰۵/۱۴

  فراخوان کارگاه هنر معاصر

  با میزبانیِ "دانشکده‌ی هنر" دانشگاه علمی کاربردی, یک وورک شاپِ دوازده جلسه ای، زیر عنوان «وورک شاپ هنر معاصر» برگزار می شود. این وورک شاپ، به صورت کلی، شامل سه دوره ی چهارجلسه ای و «مجزا» است که سرفصل ها و مباحث هر دوره، با دیگر دوره‌ها متفاوت است و علاقمندان می‌توانند در هر کدام از دوره ها، با توجه به موضوع و سرفصل های ارائه شده، با انتخاب خود شرکت‌کنند.

 • اثر هابیل
  جورج اسلید ۱۳۹۲/۰۵/۱۳

  اثر هابیل

  بعضی گفته اند در فرآیند ثبت تصویر بر روی فیلم یا پیکسل ها، لنز نمود خارجی روان انسانی یا چیزی که گفته می شود روح به طور فیزیکی از آن ساخته شده را جمع آوری می کند. این گفته چیزی مثل همان عبارت کلیشه ای و خام دستانه ای است که بسیاری اوقات درباره عکاسی استفاده می شود. اینکه عکس ها، روح سوژه را به تصویر می کشند. اما بیشتر ما در حال حاضر می دانیم که چنین چیزی امکان پذیر نیست. انسانی یا چیزی که گفته می شود روح به طور فیزیکی از آن ساخته شده را جمع آوری می کند. این گفته چیزی مثل همان عبارت کلیشه ای و خام دستانه ای است که بسیاری اوقات درباره عکاسی استفاده می شود. اینکه عکس ها، روح سوژه را به تصویر می کشند. اما بیشتر ما در حال حاضر می دانیم که چنین چیزی امکان پذیر نیست. روح ما بدون شک از دسترس عکاسان دور است.

 • «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ هانری کارتیه برسون -چین
  ماری پنزر ۱۳۹۲/۰۵/۱۳

  «چیزها آن‌گونه که هستند»؛ هانری کارتیه برسون -چین

  سال ۱۹۵۸ مجله لایف هنری کارتیه برسون را مامور کرد تا به چین برود تا از فاز جدید توسعه اقتصادی را که در این کشور آغاز شده‌بود، عکاسی کند.

 • بررسی بهترین نرم‌افزارهای کاهش‌دهنده نویز تصویر
  وینسنت الیویر ۱۳۹۲/۰۵/۱۳

  بررسی بهترین نرم‌افزارهای کاهش‌دهنده نویز تصویر

  نویز دیجیتال معادل گرِین فیلم‌های عکاسی است با این تفاوت که با نرم‌افزارهای متنوع می‌توان این نویزها که به زیبایی گرین فیلم‌ها نیستند را کاهش داد و یا عملا آنها را حذف کرد. وینسنت الیویر نگاهی انداخته به ۶ نرم‌افزار کاهش‌دهنده‌ی نویز و عملکرد آنها را بررسی کرده‌است.

 • عکس‌های برگزیده مسابقه نشنال جئوگرافیک مسافر ۲۰۱۳
  عکسخانه ۱۳۹۲/۰۵/۱۲

  عکس‌های برگزیده مسابقه نشنال جئوگرافیک مسافر ۲۰۱۳

  برگزیدگان مسابقه عکس مسافر ۲۰۱۳ نشنال‌جئوگرافی معرفی شدند.

 • معرفی کتاب «ناگفته‌های مک‌کوری»
  فایدون ۱۳۹۲/۰۵/۱۱

  معرفی کتاب «ناگفته‌های مک‌کوری»

  نیازی به معرفی استیو مک‌کوری برای خوانندگان آشنا به عکاسی وجود ندارد. عکاس آژانس مگنوم که صدها جایزه عکاسی برای خلق گنجینه‌ای خارق‌العاده و قدرتمند از تصاویر خیره‌کننده و الهام‌بخش دریافت کرده‌است و تحسین هر کسی را که به آنها نگاه کند، بر می‌انگیزد. وب‌سایت بریتانیایی فایدون این هفته در بخش معرفی توسط دبیرانش سراغ استیو مک‌کوری رفته است تا در مصاحبه با آماندا رنشاو، مدیرتحریریه این وب‌سایت نگاهی به کتاب تازه منتشر شده موسسه فایدون به نام «ناگفته‌های مک‌کوری» بیاندازد و به پشت صحنه آثار این عکاس اسطوره‌ای نگاهی بکند.