روایت نمایشگاه «تاریخ بی دروغ»
مهران افشارنادری ۱۳۹۳/۰۵/۱۳

روایت نمایشگاه «تاریخ بی دروغ»

اردیبهشت امسال نمایشگاه عکس «تاریخ بی دروغ» با آثار کاوه گلستان، آلفرد یعقوب‌زاده، محمد فرنود و چند فتوژورنالیست‌ مطرح خارجی در گالری تازه‌تاسیس مجموعه فرهنگی- هنری آسمان (از زیرمجموعه‌های فرهنگستان هنر) برگزار شد. هنگامه گلستان و آلفرد یعقوب‌زاده در گفتگویی که با عکسخانه داشته‌اند اعلام کرده‌اند که عکس‌های به نمایش در آمده در این نمایشگاه بدون رضایت و اطلاع این افراد توسط محمد فرنود -که به گفته‌ی گالری آسمان مسئول برگزاری نمایشگاه بوده،- در اختیار نمایشگاه قرار گرفته است و نهایتا هیچ‌گونه تسویه‌حسابی از طرف محمد فرنود با مالکان آثار صورت نگرفته است.

 • اعتراض خانواده‌ کاوه گلستان؛ این عکس‌ها حراج نشده است
  ایسنا ۱۳۹۳/۰۵/۱۳

  اعتراض خانواده‌ کاوه گلستان؛ این عکس‌ها حراج نشده است

  در ادامه نقطه‌نظرات هنگامه گلستان و شادی قدیریان را نسبت به بی‌توجهی به کپی رایت آثار عکاسان می‌خوانیم.

 • رونمایی کتاب «پیدا و پنهان»
  عکسخانه ۱۳۹۳/۰۵/۱۲

  رونمایی کتاب «پیدا و پنهان»

  کتاب «پیدا و پنهان» مجموعه‌ی ۳۵۸ عکس از ۱۰۹ عکاس ایرانی، دو‌شنبه ۱۳ مرداد ماه در خانه‌ی هنرمندان رونمایی می‌شود.

 • نشست «تالیف چیست؟ عکاس مولف کیست؟» در اصفهان
  عکسخانه ۱۳۹۳/۰۵/۱۱

  نشست «تالیف چیست؟ عکاس مولف کیست؟» در اصفهان

  عصر سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۹۳ نشستی تحت عنوان «تالیف چیست؟ عکاس مولف کیست؟» با حضور رهام شیراز در مجتمع فرهنگی فرشچیان اصفهان برگزار می‌شود.

 • تجربه‌ی تصّورِ تسکین
  میلاد عسکری گوهری ۱۳۹۳/۰۵/۱۰

  تجربه‌ی تصّورِ تسکین

  موضوع این نوشتار انتشار عکس‌های جنگ و یا قربانیانِ جنگ درشبکه‌های اجتماعی و توسط افرادِ عادی و نه نهاد‌های خبری است. این مورد توسط کاربرانِ این شبکه‌ها به دو صورت موافقت و مخالفت ارزیابی می‌شود. این نوشتار با تاکید بر فاجعه‌ی جنگِ اخیرِ غزه سامان یافته است. (نقش نهاد‌های خبری به علت تثبیت شدن در گفتمانِ غالب هدف این نوشتار نیست، اما تفکیک نقش افراد، شهروندانِ عادی شبکه‌های اجتماعی، و نهاد‌های خبری ضرورت دارد.)

 • عکاسی طبیعت و طبیعت عکاسی
  سمن صارمی ۱۳۹۳/۰۵/۰۹

  عکاسی طبیعت و طبیعت عکاسی

  «ژوان فونکوبرتا Juan Fontcuberta»هنرمند کاتالونیایی متولد ۱۹۵۵ است. گرچه آثار او همه در قالب عکس هستند در حقیقت وی کانسپچوال آرتیستی است که از عکس و عکاسی استفاده می‌کند وموضوع آثارش به چالش‌کشیدن صداقت دوربین است.

 • کتاب و کاتالوگ‌های رایگان در گتی، متروپولیتن و گوگنهایم
  امیرکردونی ۱۳۹۳/۰۵/۰۸

  کتاب و کاتالوگ‌های رایگان در گتی، متروپولیتن و گوگنهایم

  دسترسی به کتاب‌ها و ژورنال‌های خارجی هنر برای علاقه‌مندان در ایران به دلایلی که برای همگان آشکار است همیشه دشوار بوده، اما خوشبختانه در دو سال اخیر چند موزه مهم هنری تصمیم گرفته‌اند بخش مهمی از کلکسیون و انتشارات خود را به صورت الکترونیکی و البته رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار دهند تا گستره وسیع‌تری از علاقه مندان در سراسر جهان بتوانند از کلکسیون و خدمات این موزه‌ها بهره‌مند شوند که این امکان دسترسی آزاد باعث می‌شود بخشی از کمبود منابع قابل اعتماد ما در حوزه هنر نیز کاسته شود.

 • انتشار عکس‌های سال‌های پیشین در میان گزارش تصویری مراسم عید فطر امسال
  دریافتی ۱۳۹۳/۰۵/۰۷

  انتشار عکس‌های سال‌های پیشین در میان گزارش تصویری مراسم عید فطر امسال

  ضامن تاثیر‌گذاری عکاسی مطبوعاتی صداقت است. بعضاَ مشاهده می‌شود که یک آژانس یا خبرگزاری خارجی برای اعتبار خود و آبروی فتوژورنالیسم با کوچک‌ترین تغییر و دستکاری و مونتاژ عکس، با عکاس خاطی قطع همکاری کرده و عکس‌های آن عکاس را از آرشیو خود پاک می کند. اما در خبرگزاری‌های داخلی در بعضی موارد عرف چیز دیگری است و بعضا پیش آمده که عکس‌های آرشیوی، در قالب گزارش تصویری جدید منتشر می شود. تکرار این اتفاق و تصحیح نشدن اشتباهاتی که در مواردی سهوا اتفاق می‌افتد (همان‌طور که در بسیاری از خبرگزاری‌های معتبر بین‌المللی ممکن است اشتباهی رخ بدهد) می‌تواند آسیب جدی به عکاسی خبری ایران بزند. در ادامه به دو نمونه از تازه‌ترین این اشتباهات اشاره می‌شود.

 • راه‌اندازی وب‌سایت «آینه‌ها»
  عکسخانه ۱۳۹۳/۰۵/۰۶

  راه‌اندازی وب‌سایت «آینه‌ها»

  سایت تخصصی عکس «آینه‌ها» راه‌اندازی شد. «آینه‌ها» اگرچه فصد دارد به‌طور تخصصی به عکس بپردازد اما نیم‌نگاهی هم به دیگر هنرهای تصویری خواهد داشت.

 • الکس مایولی؛ می‌خواستم وقتی بزرگ شدم عکاس بشوم
  جمشید شاهپوری ۱۳۹۳/۰۵/۰۴

  الکس مایولی؛ می‌خواستم وقتی بزرگ شدم عکاس بشوم

  سایت tascapane.it گفتگویی با الکس مایولی یکی از عکاسان برجسته ایتالیایی تحت عنوان «دوست داشتم هنگامی‌که بزرگ می‌شوم عکاس باشم» را در ماه می ۲۰۱۴ منتشر کرده است که در ادامه خلاصه‌ای از آن آمده است.