ده نکته برای سازماندهی عکس‌های دیجیتال
عکسخانه آموزش ۱۳۹۳/۰۴/۲۹

ده نکته برای سازماندهی عکس‌های دیجیتال

با گذشت زمان، عکس‌های شما به ده‌ها هزار عکس می‌رسد و طی این مدت ممکن است که کامپیوتر و ‍‍‍‍‍یا دوربین خود را تغییر داده باشید. خوشبختانه سازماندهی عکس‌های دیجیتال آسان‌تر از پیش شده شده است. در ادامه نکاتی را که برای آرشیو کردن تصاویرتان بهتر است درنظر بگیرید آورده شده است.

۱- تنظیم زمان و تاریخ دوربین

با این کار ساده تاریخ ثبت تصاویر برای همیشه همراه عکس‌ها ضبط می‌شود و می‌توانید بر اساس زمان ثبت تصاویر در میان عکس‌ها جستجو کرده و یا تصاویر را به ترتیب زمانی آرشیو کنید. همچنین اگر مسئولیت آرشیوکردن تصاویر عکاسان دیگر را برعهده دارید حتما مطمئن شوید که دوربین این افراد تنظیمات درستی برای زمان و تاریخ داشته باشند.

۲- عکس‌های به درد نخورتان را هر چه زودتر پس از ثبت آن پاک کنید

با غریزه خودتان که می‌گوید «هر عکسی که می‌گیرید ارزشمند است» مبارزه کنید، چرا که در واقع انباشته‌شدن عکس‌های بد تنها باعث درهم و برهمی آرشیو شما می‌شود و پیدا کردن عکس‌های خوب سخت‌تر می‌شود. [پیشنهاد متن اصلی این است که عکس‌ها را در دوربین پاک کنید اما پیشنهاد مترجم این متن این است که عکس‌ها را ابتدا در صفحه نمایش کامپیوتر ببینید و بعد اگر خواستید آنها را پاک کنید. چرا که  مطمئنا صفحه نمایش دوربین‌ها با اندازه کوچکی که دارند چندان جزئیات را به خوبی نمایش نمی‌دهند و ممکن است عکس خوبی که ثبت کرده‌اید در این میان قربانی شود.]

۳- از مقصد ذخیره‌شدن عکس‌هایتان در کامپیوتر آگاهی داشته باشید.

تمامی عکس‌هایتان را در یک فولدر قرار بدهید به عنوان مثال برای پی‌سی در فولدر Pictures قرار بدهید. با انتخاب یک فولدر اصلی و تجمیع عکس‌ها در آن فولدر می‌توانید به آسانی از تصاویرتان بک‌آپ بگیرید. پیشنهاداتی که از طرف نرم‌افزار اختصاصی دوربین برای کپی‌کردن فایل‌ها در فولدرهای جدید می‌شود را نادیده بگیرید.

۴- از ساب‌فولدر  استفاده کنید

درون فولدرPictures تصاویر خود را در ساب‌فولدرهایی طبقه‌بندی کنید که با گذشت زمان همچنان برای شما پرمعنا باشند. یک روش رایج نام‌گذاری بر اساس سال ثبت تصاویر است. به عنوان مثال درون فولدرPictures تعدادی فولدر به نام‌های ۱۳۹۰، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ و یا ۲۰۱۲، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در نظر گرفته و در داخل آنها بر اساس ماه‌ها و موضوعات و رویدادهایی که ثبت کرده‌اید فولدرهایی جدید ایجاد و نام‌گذاری کنید. راه دیگر استفاده از تگ‌کردن است که در ادامه در مورد آن توضیح داده خواهد شد.

۵- از عکس‌ها بک‌آپ بگیرید

مطمئن باشید که عکس‌ها حداقل در دو فضا ذخیره شده‌اند. به عنوان مثال بر روی هارد دیسک کامپیوتر خود و یک هارد دیسک اکسترنال می‌توانید این کار را انجام بدهید. برای اطمینان بیشتر و برطرف کردن نگرانی بابت از دست دادن اطلاعات قرارگرفته بر روی کامپیوتر و هارددیسک در اثر دزدی، آتش‌سوزی و … می‌توانید تمامی عکس‌ها و یا بخشی از آنها را که بیشتر از باقی عکس‌ها برای شما ارزش دارند را بر روی سرویس‌های آنلاین عکس مثل  شاترفلای، اسماگ ماگ و یا فلیکر و یا سرویس‌های بک‌آپ‌گیری آن‌لاین ایمنی مثل اسپایدراوک [اگر سرعت اینترنت اجازه بدهد] قرار بدهید.

۶- به بهترین عکس‌های خود امتیاز بدهید

هر نوبت که عکس‌های خود را از دوربین به کامپیوتر کپی می‌کنید به بهترین‌های آنها با ستاره امتیاز بدهید. بیشتر سیستم‌های مدیریت عکس از روش ستاره‌دادن برای امتیازدهی به عکس‌ها بهره می‌برند. امتیاز دادن به عکس‌ها این امکان را به شما می‌دهد تا در آینده به سرعت بهترین عکس‌های خود را پیدا کنید.

۷- استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت عکس برای تگ و پیداکردن عکس‌ها

نرم‌افزارهای خوبی همچون پیکاسای گوگل برای مدیریت عکس به صورت رایگان در اینترنت قرار گرفته‌اند. نرم‌افزار‌های مدیریت عکس کمک می‌کنند تا به سادگی در میان مجموعه‌عکس‌هایتان پیمایش کنید. شما می‌توانید قابلیت جستجو را با افزودن تگ‌هایی که به کمک نرم‌افزار بر روی عکس‌ها قرار می‌دهید بهبود ببخشید. به عنوان مثال تگ «تعطیلات تابستانی» این امکان را به شما می‌دهد تا در میان عکس‌هایی با این تگ به سادگی به جستجوی عکس مورد نظر خود بپردازید. نرم‌افزار مدیریت تصاویر به شما این امکان را می‌دهد تا به ابزارهای مفیدی مثل تشخیص چهره و تگ‌کردن بر اساس موقعیت جغرافیایی دسترسی داشته باشید.

۸- استفاده از تگ بر اساس افراد درون عکس

سیستم تشخیص چهره، تکنولوژی هوشمند پیشرفته‌ای است که در نرم‌افزارهای مدیریت تصویر درنظر گرفته شده است. برای استفاده از این سیستم نیازی نیست تک‌تک عکس‌ها را تگ نیست و به سادگی می‌توانید به دنبال عکسی از شخص خاصی بگریرد و آن را پیدا کنید.

۹- هر سال کتابی از عکس‌های خود چاپ کنید

هر سال یک نوبت به عکس‌های ستاره‌دار خود نگاه بیندازید و بهترین آنها را انتخاب کرده و یک نسخه کتاب عکس از این عکس‌ها چاپ کنید. با وجود اینکه استانداردهای چاپ عکس همیشه تغییر پیدا می‌کند اماعکس‌های چاپ‌شده برای همیشه و در همه جا قابل مشاهده خواهند بود.

۱۰- عادت‌های خوب را در خودتان پرورش دهید

درست مثل مسواک‌زدن، نگهداری عکس‌ها هم نیاز به آداب و عادات نگهداری دارد. رعایت این موارد باعث خواهد شد تا سالیان دراز به تمام عکس‌های خود دسترسی داشته باشید.

منبع: +