نمایشگاه «زیبایی‌شناسی شکست» علیرضا سمیعی
عکسخانه خبر ۱۳۹۸/۱۱/۲۰

نمایشگاه «زیبایی‌شناسی شکست» علیرضا سمیعی

نمایش آثاری پیرامون رسانه‌ی عکاسی و تصویر دیجیتال همزمان با افتتاح گالری روشنخانه

گالری «روشنخانه» به عنوان یک گالری تخصصی در زمینه‌ی عکاسی، از روز 18 بهمن ماه 1398 و با برپایی نمایشگاه «زیبایی‌شناسی شکست» آغاز به کار می‌کند.

«زیبایی‌شناسی شکست» عنوان اولین نمایشگاه انفرادی علیرضا سمیعی است که حاصل بهره‌‌گیری هنرمند از دو رسانه‌ی عکاسی و ویدئو و تلفیق آن‌ها با فناوری های ذخیره سازی و نمایش تصاویر متحرک و ثابت دیجیتال است. در نتیجه‌ی این تلفیق، سمیعی آثاری پدید آورده است که سوالاتی را در خصوص ماهیت عکاسی دیجیتال به ذهن متبادر می‌کند. فارغ از مباحث تکنیکی و ملاحظات فنی، او با دست‌مایه قرار دادنِ تصاویر تاریخی و مکان‌های شناخته‌شده‌ی شهری تهران از جمله ساختمان پلاسکو، تلاش می‌کند تا مفاهیمی چون حافظه‌ی جمعی، خاطره و تاریخ را با هم پیوند بزند.

در بخشی از بیانیه‌ی هنرمند می‌خوانیم: «تصاویر تاریخی مجموعه‌ی حاضر حاصل تامل در باب رابطه‌ی حافظه و زمان است؛ این که حافظه از حال به گذشته بازنمی‌گردد بلکه بالعکس، به خاطر آوردن تصاویر در میان‌بری مابین احساس بلاواسطه و ادراک بالقوه‌ی ذخیره شده از گذشته اتفاق می‌افتد.»

علیرضا سمیعی، دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی عکاسی از دانشگاه تهران است و آثار او پیشتر در نمایشگاه‌های جمعی به نمایش درآمده است.

لازم به توضیح است که گالری «روشنخانه» به عنوان فضایی در جهت نمایش آثار عکاسان خصوصا عکاسان جوان، بر نمایش آثار عکاسی و پروژه‌های عکس‌بنیان تمرکز دارد. مجموعه‌ی «روشنخانه» از نمایش آثار عکاسی از هر گرایش و ژانری به شرط وجود نگاهی منسجم و رویکردی نو، استقبال می‌کند و می‌کوشد علاوه بر نمایش آثار عکاسی، فضایی برای بحث، نقد و گفت‌وگو پیرامون آثار عکاسان و عکاسی فراهم آورد.

نمایشگاه «زیبایی‌شناسی شکست» در روز 18 بهمن ماه افتتاح می‌شود و تا تاریخ 2 اسفند ادامه خواهد داشت. بازدید از این نمایشگاه از ساعت 4 بعد از ظهر تا ساعت 8 شب امکان‌پذیر است. گالری شنبه‌ها تعطیل است.

آدرس گالری: خیابان انقلاب، جمالزاده جنوبی، خیابان کلهر، بین استاد بهزاد (کاوه) و زارع، پلاک 69

شماره تماس: 66938455

www.roshankhaneh.com

instagram.com/roshankhaneh