نمایشگاه « تاثیرات محیطی: قوانین و رفتار در چشم‌اندازهای ساختاری» در گالری محسن
عکسخانه خبر ۱۳۹۵/۰۱/۲۵

نمایشگاه « تاثیرات محیطی: قوانین و رفتار در چشم‌اندازهای ساختاری» در گالری محسن

جمعه بیست و هفتم فروردین نمایشگاه گروهی «تاثیرات محیطی: قوانین و رفتار در چشم‌اندازهای ساختاری» در گالری محسن گشایش می‌یابد.

در این نمایشگاه گروهی به کیوریتوری لی‌لا ناظمیان، آثاری از طارق الغصين، أروی النعمی، وفا بلال، لمیا قرقاش و احمد ماطر به نمایش درخواهد آمد. کاتالوگی مصور همراه با جستارهایی از  امیرحسین بیانی، هنرمند، کیوریتور و استاد دانشگاه، اشکان صالحی، فیلسوف، بهرنگ صمدزادگان، هنرمند و استاد دانشگاه و همایون عسکری سیریزی، منتقد و نویسنده، ضمیمه‌ی این نمایشگاه خواهد بود.

بخشی از بیانیه کیوریتور نمایشگاه:

«با بررسی این مهم که ساختارها چگونه لحظات بخصوص فرهنگی در تاریخ را منعکس می‌کنند، می‌توانیم دریابیم رفتارهای اجتماعی خاص به چه ترتیب شکل می‌گیرند، منتقل می‌شوند و در فضاهای مادی و غیرمادی تثبیت می‌شوند. این نمایشگاه هنرمندانی را گرد هم آورده که با آثارشان، ظرایف و دقایقی از ثُبات و سیالیت چنین فضاهایی را در بزنگاههای خاص تاریخی آشکار کرده‌اند. این ساختارها نهایتاً با مسأله‌ی هویت اجتماعی نیز مرتبطند و در نحوه‌ی تعریف انسان‌ها از یگدیگر نیز اهمیت فراوان دارند.

بلال، در مجموعه‌ی خاکسترها، از ماکت‌های بسیار کوچک، که با جزئیات و دقت فروان بر مبنای عکس‌های خبری فضاهای تخریب‌شده در عراق بعد از حمل‌هی آمریکا در سال ۲۰۰۳ ساخته شده‌اند، عکس‌هایی در مقیاس بزرگ گرفته است. این عکس‌ها فضاهایی را آشکار می‌سازند که نماد رژیم سابق بوده و به‌طور حساب‌شده توسط نیروهای آمریکایی تخریب شده‌اند. مجموعه‌ی صحرای فارانِ ماطر، مسائل مربوط به حفظ و نگهداری و هویت در حال تغییر پایتخت دینی، تاریخی و سیاسی شهر مقدس مکه، به‌عنوان استحاله‌هایی بازگشت‌ناپذیر که به‌ علّت ساخت و سازهای گسترده در حال وقوع هستند را مورد پرسش قرار می‌دهد. أروی النعمی در ویدیوهایی از مجموعه‌ی ناکجاآباد، به‌طور پوشیده و پنهان تجربیات زنان از سواری در وسایل بازی در پارکی در أبها واقع در جنوب عربستان سعودی را نشان می‌دهد.

طارق الغصين با به‌کارگیری زیبایی‌شناسی تمثالیِ عکاسی اجرایی چشم‌اندازش در پروند‌‌ه‌های کاف، خود را در داخل و پیرامون اماکن مهم شهر، مانند پارلمان ملی یا بورس سهام قرار داده تا روابط نظام‌یافته‌ی بین محیط‌های مصنوع را نشان دهد که نمایانگر قدرت و نفوذ هستند. او در پروژه‌ی صوابر، بازمانده‌های زهوار دررفته‌ی مجتمع مسکونی دولتی را به تصویر کشیده که صدها سکنه‌ی آن در مدتی کوتاه مجبور به تخلیه‌ی آن شدند. لمیا قرقاش در مجموعه‌ی مجلس فضاهای داخلی مختلفی در امارات را ثبت کرده است. در این تصاویر، فضاهای نشیمن برای تفریح و پذیرایی دیده می‌شوند که بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره هستند. این محیط‌ها که غالباً حساسیت‌های زیباییشناسانه‌ی شخصی را نشان می‌دهند، تشریفات فضایی تحمیل‌شده‌ی آن شرایط اجتماعی خاص را نیز آشکار میکند.

این هنرمندان در حالی دیدگاه‌های تامل‌برانگیز خود را به نمایش گذاشته‌اند که موقعیت در حال تحول ایران در سال‌های اخیر در نقطه‌ای سرنوشتس‌از قرار گرفته است؛ آن هم از کشورهایی که روابطشان با ملت ایران بسیار پرمعناست. با این حال، تاکید آنان نه بر جنبه‌ی سیاسی، بلکه بر جنبه‌ی اجتماعی است و بر آن است چشم‌انداز مخاطبین ایرانی به همسایگان خود را وسعت بخشد، آن را پیچیده کند و انگارهه‌ای از پیش تعیین‌شده‌ی آنان را مورد چالش قرار دهد؛ انگارهای که بر اساس یک روایت کنترلشده‌ی فراگیر است.»

درباره‌ی کیوریتور:

لی‌لا ناظمیان عضو پیوسته‌ی کیوریتوری و پروژه‌های خاص در گالری لیلا هِلِر در نیویورک است. او کارشناسی تاریخ خود را از کالج اسکریپز کالیفرنیا و کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ی مطالعات خاور نزدیک، با گرایش پرفورمنس و موسیقی‌شناسی تطبیقی از دانشگاه نیویورک دریافت کرده است. او برای نشریات آنلاین و چاپی مانند «فلیورپیل» و «ترایب مگزین» مطلب نوشته و نمایشگاه‌های گروهی در نیوجرسی، دیترویت، میشیگان و تهران برگزار کرده است.

گشایش:

۲۷ فروردین تا ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۴ تا ۱۰ شب

آدرس گالری محسن:

تهران - خیابان ظفر - کوچه ناجی - خیابان فرزان - خیابان نوربخش - بلوار مینا - پلاک ۴۲،گالری محسن