فراخوان پنجمین مسابقه عکاسی از سفره‌های هفت‌سین
عکسخانه خبر ۱۳۹۲/۰۱/۰۷

فراخوان پنجمین مسابقه عکاسی از سفره‌های هفت‌سین

پنجمین مسابقه عکاسی از سفره‌های هفت‌سین با داوری سیف‌الله صمدیان، افشین شاهرودی و محمدمهدی رحیمیان و با حمایت «انجمن خدمات فرهنگی ایرانیان» در دو بخش برگزار می‌شود.

پنجمین مسابقه عکاسی از سفره‌های هفت سین با داوری سیف الله صمدیان، افشین شاهرودی و محمدمهدی رحیمیان و با حمایت «انجمن خدمات فرهنگی ایرانیان» در دو بخش برگزار می‌شود و نمایشگاه آن نیز در محل کمیسیون ملی یونسکو دایر خواهد شد.

بدون تردید در سراسر این سرزمین پهناور آداب و رسوم و آیین های خاص اقوام در ایام نوروز ساری و جاری است اما معتقدیم که حلقه رابط و تنها نشان ثابت نوروز همه ایرانیان، سفره هفت‌سین است و به استناد همین موضوع و عنوان مسابقه ما هم "هفت‌سین" است.سفره‌ای بی مثال که در هر جا که گسترده می‌شود نشان از مهمان‌نوازی و همدلی ایرانیان و مایه شور و نشاط است و بی تردید یکی از خاطره ساز ترین پدیده های فرهنگی زندگی ما است.

موضوع جشنواره به شرح زیر است:

برگزارکننده با تکیه بر آداب و رسوم رایج از تمامی هنرمندان، عکاسان و علاقمندان ایرانی و غیر ایرانی دعوت می‌کند با نگاهی وسیع به موضوع «هفت سین» به عنوان نماد زیبا و سنتی آیین نوروزی توجه کرده و لحظات ناب شادی را در قاب تصویر ثبت و ضبط کند.

محورهای جشنواره:

الف- بخش آزاد

در این مسابقه همچون دوره‌های قبل نام سفره‌های هفت سین تنها یک استعاره از کلیه عکس‌های مستند اجتماعی، خبری و یا خلاقه و مفهومی در خصوص سفره‌های هفت‌سین از هر نقطه ای در کشور عزیزمان و یا سایر نقاط جهان است و به کلیه مراحل تهیه و گستردن و حضور سفره‌های هفت‌سین در اماکن خصوصی و یا عمومی با حضور افراد و یا بدون ایشان اشاره دارد. محوریت آیین ها و رسوم غذایی در تدارک و گستردن این سفره پر برکت، اعم از: تهیه، خرید، بازار، برخورد و نگرش اقوام ایرانی، آرایش سفره، نقش اعضای خانواده در تزیین این سفره، تکریم جایگاه پدر و مادر، نگاه های ویژه به حاشیه های شادی آفرین و نشاط انگیز این سفره، احترام به حریم سفره و ... موضوعات مورد نظر برگزار کننده است. به نحوی که آثاری زیبا و شاد و رنگین، برپایی نمایشگاهی جذاب در جهت معرفی زیبایی‌های فرهنگی ایران عزیز به جهانیان را امکان پذیر سازد.

ب- بخش ویژه:

هفت سین در خانواده و زندگی شهری: تولید عکس‌های شاد و زیبا از زندگی شهرنشینان ایرانی سنتی فراموش شده در بین هنرمندان عکاسی مستند اجتماعی ما است. برهمین اساس برگزار کنندگان بخش ویژه ای را به این موضوع اختصاص داده‌اند و تمامب موارد مذکور در بند الف (بخش آزاد) را در خانواده و فضای شهری می‌جویند.

تعداد مجاز آثار ارسالی:

هر متقاضی می‌تواند حداکثر در هر بخش 10 اثر را به دبیرخانه ارسال نماید.

دبیر جشنواره:

محمد صالح حجت الاسلامی

هیئت داوری:

در این دوره جشنواره، دبیرخانه از همکاری و حضور سیف‌الله صمدیان، افشین شاهرودی و محمد مهدی رحیمیان بهره می برد که هر سه هنرمند از پیشکسوتان و چهره‌های شناخته شده این عرصه هستند.

جوایز برگزیدگان:

در این مسابقه حداکثر 40 عکس به نمایشگاه راه پیدا می‌کنند که از این بین جوایزی  به شرح زیر اهدا خواهد شد:

نفر اول مسابقه: تندیس مسابقات، لوح افتخار و مبلغ 10میلیون ریال جایزه نقدی

نفر دوم مسابقه: تندیس مسابقات، لوح افتخار و مبلغ 8 میلیون ریال جایزه نقدی

نفر سوم مسابقه: تندیس مسابقات، دیپلم افتخار و مبلغ 6 میلیون ریال جایزه نقدی

دو عکس برتر در بخش ویژه: لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال

بنابر این گزارش، به تمامی عکس‌های دیگری که در نمایشگاه پذیرفته شده باشند گواهی شرکت و مبلغ 700 هزار ریال حق التصویر تعلق خواهد گرفت.

گاه شمار جشنواره:

آخرین مهلت ارسال عکس: 31 فروردین ماه

ارزیابی و داوری:

حداکثر تا 20 اردیبهشت ماه 1392

اطلاع رسانی: از طریق سایت لقمه و خبرگزاری ها و سایت های معتبر خبری و عکاسی

نمایشگاه:

نمایشگاه این دوره از مسابقات در محل نگارخانه کمیسیون ملی سازمان جهانی یونسکو برگزار می‌شود.

حامیان این جشنواره:

این مسابقه توسط سایت لقمه (www.loghme.com) در بخش خصوصی اجرا می شود و البته در این دوره از حمایت و همکاری انجمن خدمات فرهنگی ایرانیان برخوردار است.

آیین نامه شرکت در جشنواره:

ارسال آثار به این مسابقه از طریق اینترنت انجام می شود.

شرکت در این مسابقه هزینه‌ای در برنداشته و برگزارکننده از تمامی عکاسان و علاقمندان برای حضور در این فعالیت عکاسانه دعوت می کند.

فایل عکس‌های دیجیتال و یا اسکن شده می‌بایست با فرمتJPG و حداکثر حجمی بین 3 تا 4 مگابایت ارسال شوند.

در صورت راه یابی به نمایشگاه ارائه اصل اثر با کیفیت مناسب جهت چاپ در نسخه نمایشگاهی (با فرمتJPG و با رزولوشن 300dpi ) و یا کتاب مورد نظر دبیرخانه الزامی است.

آثار به صورت تک رنگ، سیاه و سفید و رنگی و در قالب های آنالوگ و دیجیتال پذیرفته می‌شوند.

برگزارکننده با توجه به اصل پویایی و پیشرفت و همچنین احترام به عکاس و مخاطب از پذیرش عکس‌هایی که در سایر مسابقه ها دارای رتبه بوده و یا جایزه ای را کسب کرده باشند، معذور است. ملاک تشخیص در این اصل، برگزارکننده و گروه داوران می باشند.

هر متقاضی می تواند به صورت مستقل با ارسال حداکثر 10 اثر در هر کدام از بخش‌های اعلام شده، شرکت کند.

برگزارکننده به منظور احترام به سایر شرکت کنندگان هیچ زمانی را برای تمدید مهلت دریافت عکس در نظر نخواهد گرفت.

برگزارکننده تنها ویرایشی را بر روی عکس می پذیرد که سندیت عکس را از بین نبرد، البته تنظیم نور و کنتراست و اصلاح رنگ و یا اصلاح کادر قابل پذیرش است. ویرایش‌هایی به وسیله ابزارها و نرم افزارها که منجر به اتلاق عنوان دخل و تصرف باشد عکس را از دور مسابقه خارج خواهد کرد.

نامگذاری فایل عکس‌های ارسالی بایستی با حروف و اعداد انگلیسی انجام شود به صورت زیر انجام شود:

برای نامگذاری فایل ها ابتدا نام خانوادگی ثبت شود. سپس با قرار دادن نقطه عدد عکس ارسالی و بعد از خط فاصله تعداد آثار ارسالی ثبت شده و سپس با درج نقطه شماره همراه عکاس تایپ شود. (مثال:Eslami.1-5.09123208842 و Eslami.2-5.09123208842) (الزامی)

برگزارکننده مجاز است تا از عکس های منتخب گروه داوران در امور مربوط به تبلیغات دبیرخانه، نمایشگاه و چاپ کتاب با ذکر نام عکاس استفاده نماید.

آثاری که مورد پذیرش داوران قرار نگرفته باشند می توانند با رعایت حقوق معنوی صاحب اثر، پس از برگزاری مسابقه برای انجام کارهای پژوهشی و یا آموزشی به صورت محدود و غیر انتفاعی توسط تیم های پژوهشی و دانشگاهی مورد استفاده قرار بگیرند.

برگزار کننده ضمن به کاربردن نهایت کوشش خود در حفظ و نگهداری عکس‌ها هیچگونه مسئولیتی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب را نمی‌پذیرد، خواهشمند است نسبت به ارسال آثار دقت لازم را مبذول فرمایید.

14- هر عکاس باید نام، نام خانوادگی، شماره تماس تلفنی، آدرس محل سکونت، نشانی پست الکترونیک (email)، خود و عنوان، شرح، محل و تاریخ عکاسی را در مورد هر اثر ارسالی به طور کامل و دقیق در یک فایل متنی (word) به همراه آثار ارسال نماید. (الزامی)

بدیهی است تبعات عدم ارسال کامل اطلاعات خواسته شده نظیر عدم اطلاع یافتن از زمان نمایشگاه، عدم دریافت کتاب (درصورت امکان چاپ و ارسال) ، عدم پرداخت به موقع جوایز، به عهده شرکت کنندگان است.

دبیرخانه مسابقه به طور قطع آثار ارسالی پس از مهلت اعلام شده را نخواهد پذیرفت.

ستاد برگزاری، ارسال کننده را مالک عکس می‌شناسد اما در صورت تشخیص خلاف این نکته، برگزارکننده تمامی امتیازهای متعلقه را سلب و عکس مربوطه را از دور جشنواره حذف خواهد کرد.

اطمینان از دریافت آثار ارسالی از طریق ایمیل و یا شماره تلفن های اعلام شده ممکن و بر عهده متقاضی است.

ارسال آثار به منزله قبول آیین نامه شرکت در مسابقه و تایید مالکیت عکس‌ها است.

تصمیم گیری در مورد مسایل پیش بینی نشده بر عهده برگزار کننده است.

نحوه ارسال آثار:

متقاضیان می توانند آثار خود را به صورت اینترنتی به نشانی loghme@gmail.com ارسال کنند اما به یاد داشته باشند که برای همه شرکت کنندگان تکمیل اطلاعات خواسته شده در مورد عکاس و عکس‌ها الزامی است.

نحوه ارتباط با دبیرخانه:

شماره های تماس دبیرخانه عبارتند از 77514955 (021)، 77525541 (021)، 77645679 (021)، 09123208842 و 09196459679 که علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند همه روزه از ساعت 8 الی 20 با آن تماس حاصل فرمایند.