دادگاه خبرگزاری‌ها را محکوم کرد: اسنپ شات میلیون دلاری در توییتر
رویترز خبر ۱۳۹۲/۰۹/۰۳

دادگاه خبرگزاری‌ها را محکوم کرد: اسنپ شات میلیون دلاری در توییتر

یک هیات منصفه فدرال در ایالات متحده آمریکا دو بنگاه خبری مهم جهان را به پرداخت ۱/۲ میلیون دلار جریمه برای استفاده بدون مجوز از عکسی که در توییتر پست شده‌بود به یک عکاس خبری آزاد محکوم کرد.

ترجمه: شهاب شهسواری

به نظر می‌رسد این اولین محکومیت به زیرپا گذاشتن کپی‌رایت توسط آژانس‌های بزرگ خبری برای استفاده از عکس‌هایی باشد که به صورت عمومی در شبکه‌های اجتماعی پست می‌شود.

به گزارش رویترز، به نقل از جوزف بایو وکیل شاکی با رای این هیات منصفه، آژانس فرانس پرس و گتی ایمجز با استفاده از عکس دانیل مورل که از کشورش هائیتی پس از زلزله شدید سال ۲۰۱۰ گرفته‌بود، عامدانه قانون کپی‌رات آمریکا را زیر پا گذاشته‌اند. در این زلزله بیش از ۲۵۰ هزار نفر کشته‌شده‌بودند.

این پرونده یکی از اولین پرونده‌هایی است که در مورد استفاده شخص ثالث برای مقاصد تجاری از عکس‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی در اختیار عموم قرار می‌گیرند، تشکیل شده‌است.

بایو می‌گوید: «فکر کنم این اولین بار باشد که این متهمان یا هر کمپانی مهم صاحب امتیاز عکس دیگری به خاطر زیرپاگذاشتن عامدانه قانون کپی‌رایت محکوم می‌شود.» بر اساس گزارش رویتر وکلای دو کمپانی آژانس فرانس پرس و گتی ایمجز حاضر به پاسخگویی در مورد این رای نشدند.

قاضی آلیسون نیتان که بر روند این محاکمه نظارت داد ۱۱ ماه پیش رای داده‌بود که این دو کمپانی در برابر زیرپا گذاشتن حق کپی‌رایت مسوول هستند.

ماجرا از اینجا شروع شد که در زمان زلزله هائیتی یکی از دبیران فرانس پرس این عکس را از طریق حساب کاربری یک فرد دیگر در توییتر پیدا کرده‌بود و آن را در اختیار گتی ایمجز قرار داده‌بود. بلافاصله این عکس توسط گتی ایمج در اختیار مشتریان مختلف این آژانس عکس قرار گرفته‌بود و در بسیاری از شبکه‌های تلویزیون آمریکایی و روزنامه واشنگتن پست به عنوان عکسی از گتی ایمجز پخش شده‌بود.

با توجه به اینکه پیش از این هیات منصفه و قاضی هر دو آژانس فرانس پرس و گتی ایمجز را برای زیر پا گذاشتن کپی‌رایت مجرم شناخته‌بودند، این دادگاه فقط وظیفه داشت میزان خسارت وارد شده به عکاس را محاسبه کند. به گفته جوزف بایو وکیل عکاس، مبلغ ۱/۲ میلیون دلار بالاترین میزان جریمه تعیین شده در قانون کپی رایت آمریکاست و وکلای فرانس‌پرس درخواست پرداخت ۱۲۰ هزار دلار برای این دادگاه داده‌بودند.

بسیاری از کمپانی‌هایی که عکس مورل را منتشر کرده‌بودند پیش از این خارج از دادگاه برای توقف شکایت با او به توافق رسیده‌بودند و با پرداخت مبالغی نامعلوم با او توافق کرده‌بودند. از جمله رسانه‌های سی‌ان‌ان، ای‌بی‌سی، سی‌بی‌اس و واشنگتن پست را می‌توان نام برد که با توافق با شاکی از فهرست متهمان خارج شده‌بودند.

مارسیا پل وکیل گتی ایمجز در طول مراحل رسیدگی در دادگاه گفته‌بود که خواسته مورل از هیات منصفه این است که با رای مثبت خود «او را به پر درآمدترین عکاس خبری در سراسر کره زمین تبدیل کنند.»

جاشوا کافمن، وکیل فرانس پرس اما معتقد بود که این زیرپاگذاشتن کپی‌رایت تنها یک اشتباه غیرعمدی بوده‌است و در واقع کاربر توییتری که عکس مورل را بدون اشاره به عکاس اصلی منتشر کرده‌است باید به عنوان مسوول این اشتباه شناخته‌شود. به اعتقاد وکیل فرانس پرس، دبیر این آژانس خبری تصور کرده‌است که این عکس برای استفاده عمومی در توییتر منتشر شده‌است.

در واقع ابتدا این فرانس پرس بود که در سال ۲۰۱۰ پس از اینکه مورل با این موسسه برای استفاده غیرقانونی از عکسش تماس گرفت، شکایتی را علیه مورل تنظیم کرده‌بود تا بتواند رای قانون مبنی بر زیر پاگذاشته نشدن کپی رایت توسط این آژانس بگیرد، آن زمان بود که مورل تصمیم گرفت شکایت متقابلی را بر علیه آژانس فرانس پرس تنظیم کند.

آژانس فرانس پرس ابتدا عنوان کرده‌بود که شرایط خدمات توییتر اجازه استفاده از عکس‌ها را می‌دهد، اما قاضی نیتان پس از بررسی اسناد، ژانویه گذشته به این نتیجه رسید که سرویس توییتر فقط اجازه پست کردن و ری‌توییت کردن عکس‌ها را برای کاربران دیگر در اسناد شرایط خدمات خود جایز ذکر کرده‌است، اما اجازه استفاده تجاری از عکس‌هایی را که در توییتر به اشتراک گذاشته‌می‌شوند نداده‌است.