نمایشگاه گروهی یک‌روزه با عنوان «دعوت به والتس»
عکسخانه خبر ۱۳۹۳/۰۷/۱۶

نمایشگاه گروهی یک‌روزه با عنوان «دعوت به والتس»

پنجم تا هشتم مهرماه، ورک‌شاپ پرتره آندرئاس رُست در گالری راه ابریشم برگزار شد. آثار شرکت‌کنندگان در این ورک‌شاپ در نمایشگاهی یک روزه در گالری راه ابریشم به نمایش در خواهد آمد.

عکاسان شرکت‌کننده در این نمایشگاه عبارتند از: «نسیم بابایی، بیتا ریحانی، رضا شریفی، حمید شمس، کاوه صباغی، امیر عسکری، رضا عطارزاده، مهتاب علیزاده، نفیسه فتح الله زاده، سیمین گلشن، احسان مشایخ، نگار مصطفوی، مهدی ملکی فر، مهرداد نراقی

در توضیح این نمایشگاه آمده است:

رولان بارت فیلسوف ادعا می‌کند که دشوارترین بخش عکاسی مسئله نقاب است و چه بسا هر انسان احساس ناخوشایندی را که هنگام در دست گرفتن و تماشای تصویر خود به او چیره می‌گردد را می شناسد. با نظاره کردن چهره زنده خویش که در تصویر همانند نقابی مبهوت است، انسان از خود می‌پرسد: من کیستم؟ و آیا من نقابی در تصویر بیش نیستم؟

در ابتدای دوره آموزشی عکاسی پرتره در گالری راه ابریشم، پرتره‌ای اثر زیبیله برگمان همانند علامت سؤالی بزرگ در فضای گالری راه ابریشم به چشم می‌خورد: زنی جوان که نقابی مقابل چهره خود گرفته است. این تصویر که به وضوح متعلق به یک صحنه نمایش است در عین حال نماد عمل ثبت تصویر یک چهره توسط دوربین است. رولان بارت می‌گوید: "یک عکس تنها زمانی مفهوم می‌یابد که نمایش‌گر یک نقاب باشد". تعریف بارت از نقاب چنین است: "هر چیز که چهره را تبدیل به محصول یک جامعه و تاریخ آن می‌نماید". در عین حال این نقاب تنها زمانی عمل می‌کند که ماهیت نقاب بودن‌اش شناخته نشده و مانند چهره به نظر آید. به همین جهت عکس نیز آن‌جا تبدیل به یک نماد می‌شود که ماهیت نقاب را آشکار نموده و التزام به نقاب را بدل به یک بازی با آن نماید. عکاسی بدان‌گونه که ما در دوره آموزشی خود آن را بررسی نمودیم، رقصی است با نقاب‌ها. خلق و انهدام پیوسته نقاب‌ها، سماع، غوطه‌ور شدن، خندیدن و گریستن.

شرکت‌کنندگان در این دوره به شیوه‌ای خلاقانه و از دیدگاه‌های گوناگون به موضوع خود پرداختند و اکنون شما را به رقص با نقاب‌ها دعوت می‌نمایند.

- آندره‌آس روست -

زمان نمایشگاه: جمعه ۱۸ مهرماه ۱۳۹۳

آدرس گالری راه ابریشم: تهران - خیابان لواسانی (فرمانیه) - پلاک ۱۰۳

خبر مرتبط:

برگزاری ورک‌شاپ آندرئاس رست با موضوع پرتره در گالری راه‌ ابریشم