نمایشگاه «مواجهه» کاترین نظری در گالری دنا
عکسخانه خبر ۱۳۹۸/۰۴/۲۵

نمایشگاه «مواجهه» کاترین نظری در گالری دنا

نمایشگاه انفرادی عکس كاترين نظرى با عنوان «مواجهه» به كيوريتورى صمد قربانزاده از جمعه ٢٨ تير در گالری دنا گشایش می‌یابد.

در توضیح نمایشگاه به قلم صمد قربانزاده آمده است:

«تخیل یکی از ارکان مهم در روند زایش اثر هنری است، بخصوص اگر ارائه تصاویر بصورت فتومونتاژ رخ دهد. تخیل می تواند به مثابه گفت و گویی باشد میان هنرمند و بخش های سرکوب شده ناخودآگاه همچون آمال و آرزوها که از این طریق جنبه عینی به خود گرفته و به تصویر در آیند. همچون اتفاقی که در آثار کاترین نظری رخ داده است. آرزوها و آمال سرکوب شده یک زن که در قالب اشکال و المان های مختلف خود را بروز داده اند. 

بال های شکسته و در حال سقوط هواپیماها، اسب زخمی که یارای بلند شدن ندارد، مبلی کهنه و دور افتاده در اطراف شهر و المان های دیگری که تک تک شان می توانند نشان از اتفاقات و گذشته یک فرد باشند. 

این مجموعه به دنبال نشان دادن تجربیات رمانتیک گونه هنرمند نیست تا از طریق آن بخواهد بر ذهن مخاطب پایکوبی کرده و خود را داغدار اتفاقات گذشته خود بداند. کاترین نظری در این مجموعه سعی می کند پا را از دنیای شخصی و تجربیات زیسته خود فراتر گذارده و زن را در قالب یک شخصیت قهرمان گونه جلوه دهد. زن در آثار او در یک مواجهه پایاپای با گذشته و آینده خود به تصویر کشیده می شود که نه مسلح به توپ و تانک است و نه دیگر سلاح های مدرن. سلاح او ایستادگی و صبر است. زنان در این تصاویر، در برابر جنگ و خونریزی، زایش و تولدی دوباره را هدیه می دهند. 

اما این مواجهه خیالی هیچ پیروزی نخواهد داشت، تنها خیال است که برتری می جوید و ما را هر چه بیشتر در خود فرو می برد».

كاترين نظرى کارشناسی ارشد گرافيك از دانشگاه تربيت دبير شهيدرجايى تهران، و کارشناسی گرافیگ از دانشگاه شريعتى تهران است. او در جشنواره عکس فتومتريا يونان،خیام ایران، تصويرسال،جشنواره فيلم وعكس سينماي جوان،حضور داشته و موفق به کسب مقام و جایزه شده است. او برپایی نمایشگاه عکس گروهی در گالرى راه ابريشم ، تم،گالری شماره شش، گالری نات را در کارنامه دارد. كاترين نظرى مدرس عكاسى در دانشگاه شريعتى تهران است 

گشایش: ٢٨تير١٣٩٨از ساعت ۱۶ تا ۲۱

بازدید: تا ٤مرداد ۱٣٩٨هر روز، به جز پنجشنبهها، از ساعت ۱۶ تا ۲۰

گالری دنا: میدان فردوسی، خیابان سپهبد قرنی، بعد از چهارراه طالقانی، کوچه سوسن، پلاک۴، زنگ ۲ ۸۸۹۳۱۷۴۴