نمایشگاه سرانجام‌پور با عنوان «مولوی پلاک ۸۳۱»، در گالری آتبین
عکسخانه خبر ۱۳۹۲/۰۶/۲۰

نمایشگاه سرانجام‌پور با عنوان «مولوی پلاک ۸۳۱»، در گالری آتبین

مجتبی سرانجام پور جمعه این هفته مجموعه از آثار خود را در نمایشگاهی با عنوان مولوی پلاک ۸۳۱ در گالری آبتین به نمایش می‌گذارد.

آثار مجتبی سرانجام پور در این نمایشگاه شامل ۱۳ عکس در ابعاد ۶۰×۹۰ سانتی‌متر و سه اثر در ابعاد ۳۲×۹۰ سانتی‌متر هستند. این اولین نمایشگاه انفرادی مجتبی سرانجام‌پر است که با موضوع رقص سماع و ارتباط آن با زندگی روزمره مردم ترکیه برگزار می‌شود.

سرانجام‌پور در مورد آثاری که در این نمایشگاه عرضه شده‌اند به عکسخانه می‌گوید: «این عکس‌ها را در طول ۲ سال در سفرهایی که به شهرهای آنکارا، استانبول و قونیه گرفته‌شده‌اند و رابطه نزدیک زندگی روزمره بخش بزرگی از مردم ترکیه با رقص سماع را نشان می‌دهد.» به گفته سرانجام پور رقص سماع بخشی از هویت جلال‌الدین بلخی است که از فرهنگ ایران کاملا جدا شده‌است و به بخشی از هویت مردم ترکیه بدل شده‌است. او می‌گوید: «درست است که تمام اشعار مولوی به زبان فارسی هستند، اما بخش بزرگی از شخصیت این شاعر به فرهنگ ترکیه پیوند خورده‌است، بسیاری از مردم ترکیه گاهی بدون اینکه اعتقادی به اشعار یا مفاهیم عرفانی شعر مولوی داشته‌باشند، در زندگی روزمره خود پیوند نزدیکی با رقص سماع برقرار کرده‌اند و گاهی از پیوند با مضامین و مفاهیم مربوط به رقص سماع و مولوی ارتزاق می‌کنند.»

این نمایشگاه پیوند نزدیک زندگی روزمره در ترکیه با رقص سماع را در قالب ۱۶ عکس بررسی می‌کند. مجتبی سرانجام پور عکاس ۳۲ ساله مطبوعات که تاکنون موفق به کسب جوایز و عناوین مختلفی از مسابقات و جشنواره متنوع داخلی و خارجی شده‌است، برای برگزاری این نمایشگاه برنامه‌های خاصی را نیز تدارک دیده‌است. به خصوص اجرای زنده موسیقی در افتتاحیه نمایشگاه که در ارتباط مستقیم با تم نمایشگاه و عکس‌های به نمایش درآمده در آن هستند.

سرانجام‌پور می‌گوید: «تلفیق اجرای موسیقی زنده، پرفورمنس و نمایشگاه عکس تجربه جدیدی است که برای این نمایشگاه برگزیده‌ام. قطعه‌های موسیقی انتخاب شده که توسط ساکسیفون اجرا می‌شوند ارتباط مستقیمی با حال و هوای عکس‌ها دارند، تلاش شده‌است قطعاتی انتخاب شوند و به صورتی برای اجرای زنده با ساکسیفون تنظیم شوند که با طیف رنگ‌ها و فرم و محتوای آثار ارائه شده در این نمایشگاه ارتباط داشته‌باشند و در عین حال که رنگ‌های به کار رفته در آثار را به ذهن مخاطب متبادر می‌کنند، فضا و مفهوم عرفانی و شرقی داشته‌باشند.»

مجتبی سرانجام‌پور به عنوان عکاس خبری با روزنامه‌های همشهری، هم‌میهن، کارگزاران و چندین روزنامه و نشریه دیگر همکاری کرده‌است و اکنون عکاس روزنامه دنیای اقتصاد است.

پوستر این نمایشگاه را کسری عابدینی طراحی کرده‌است و مرکز فرهنگی سفارت ترکیه در تهران در برگزاری آن همکاری می‌کند.

علاقه مندان به بازديد مي توانند از جمعه ۲۲ شهريور تا سوم مهر ساعت ۱۶ تا ۲۱ به گالري آتبين واقع در خيابان وليعصر- جنواب چهارراه پارك وي- كوچه خاكزاد پلاك ۴۲ مراجعه كنند.

مجتبی سرانجام‌پور، مولوی
مجتبی سرانجام‌پور، مولوی

مجتبی سرانجام‌پور، مولوی
مجتبی سرانجام‌پور، مولوی