نمایشگاه تهمینه منزوی با عنوان «اینجا؛ گذشته استمراری»
عکسخانه خبر ۱۳۹۶/۰۶/۲۳

نمایشگاه تهمینه منزوی با عنوان «اینجا؛ گذشته استمراری»

نمایشگاه عکس تهمینه منزوی با عنوان «گذشته استمراری» جمعه ۲۴ شهریور ماه در گالرى راه ابريشم افتتاح می‌شود.

نمایشگاه عکس‌های تهمینه منزوی شامل 40 تک عکس و ویدئو با موضوع مکان‌های متروکه از این عکاس است که جمعه 24 شهریور در گالری راه ابریشم افتتاح می‌شود.
این هنرمند که تا کنون چندین نمایشگاه‌ انفرادی برگزار و در نمایشگاه‌های گروهی متعددی شرکت کرده است در یادداشتی نوشته: «در کودکی در خانه‌ای صد ساله زندگی می‌کردم. پر از نقوش برجسته بر دیوارها و سقف خانه. همیشه قدرت معماری و فضای قدیمی خانه به من احساس عمیقی می‌داد. گذشته، همیشه بخشی از این خانه بود.
سال‌ها گذشت، بعد از دیدن عمارت‌های زیبا و تاریخی محل زندگی‌ام که تخریب می‌شوند تا برج‌هایی جای آنها را بگیرند، دوباره یاد گذشته کردم؛ گذشته‌ی آدم‌هایی که در این خانه‌ها زندگی می‌کردند. زیبایی منحصر به فردی در لابه لای آجرهای نیمه شکسته و دیوارهای ریخته شده وجود داشت و باعث می‌شد کودکی را در ذهنم بازسازی کنم. حسی از جنس ویرانی، کشش و مِیلی عجیب در مواجه با آنها مثل خیلی از بچه‌هایی که برای بازی  جذب خرابه‌ها می‌شوند. همیشه در ویرانه‌ها چیزی از آبادانی وجود دارد. عنصری که در زمان سفر کرده است و امروز به ما رسیده. تمام انسان‌هایی که روزی در این خرابه‌ها زندگی می‌کردند، نسبتِ غریبی با امروز ما دارند. انگار هر کدام بخشی از وجودشان را برای ما به یادگار گذاشته‌اند.
وجود انسان‌ها در پس زمینه‌ی ویرانه‌ها کارکرد این اماکن را برایم تغییر می‌داد. به طوری که این فضاها با حضور ِ دیگریِ معاصر تبدیل به مکانی "از نو ساخته" می‌شود. انسان‌ها با حضورشان نه تنها معنای دوباره‌ای به این فضاها می‌دهند، بلکه نگاهی نو به مفهوم وجودشان در جامعه هم دارند. هر یک انگار برای مرثیه‌ای بعد از ویرانی به آن مکان‌ها آمده‌اند، این آدم‌ها متعلق به همان شهر و کشوری هستند که این خرابه‌ها در آن وجود دارد. تعدادی از مکان‌ها در افغانستان است، افغانستان به دلیل دهه‌ها در جنگ بودنش ،همیشه یادآور ویرانی در ذهنم بوده و تعدادی دیگر از عکس ها در چهار گوشه‌ی مختلف ایران است. اینکه حضور این آدم‌ها، به این خرابه‌ها زیبایی می آورد، تنها بخشی از ایده‌ی اصلی‌ست و بخش دیگر آن طردشدگی و نامرئی بودن این مکان‌هاست که سعی داشتم  با به تصویر کردن آنها از حاشیه به مرکز سوق داده شوند.» 
تهمینه منزوی (۱۳۶۷) متولد تهران و دانش آموخته ی عکاسی در دانشگاه آزاد تهران است. او بیش از یک دهه است که عکس می گیرد و فیلم می سازد.
مجموعه‌ی «گذشته ی استمراری» سومین نمایشگاه انفرادی تهمینه منزوی در گالری راه ابریشم است. «عروسان مخبرالدوله» (۱۳۹۳) و «اندر احوالات من ملقب به تاجبخش» (۱۳۹۴) دو مجموعه‌ی قبلی او هستند. آثار وی تا کنون در شهرهای مختلف از جمله تهران، آمستردام، وین، بوستون، پاریس و رم به نمایش گذاشته شده و چندین جایزه داخلی و بین المللی برایش به ارمغان آورده است.
گالرى راه ابريشم در خیابان بلوار كشاورز، بين وصال و قدس، پلاك ٢١٠ واقع است.
 
گذشته استمراری / نمایشگاه انفرادی عکس به همراه رونمایی کتاب
گشایش: جمعه ۲۴ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۴ تا ۹
نمایشگاه تا ۱۷ مهر ادامه دارد. / گالری شنبه‌ها و تعطیلات عمومی تعطیل است.