فرخوان دومین دوره مسابقه «دست دوم»
دست دوم خبر ۱۳۹۴/۰۳/۰۳

فرخوان دومین دوره مسابقه «دست دوم»

ورود به روابط مدرن و خیزش از روابط سنتی موجب ایجاد گسست‌ها و چالش‌هایی برای انسان معاصر می‌شود. این چالش‌ها در قالب مجازی‌شدن روابط، تغییر شکل روابط اجتماعی، احساس تنهایی، عدم استفاده از مهارت‌های اجتماعی فرد و تمایل اندک به مشارکت در تعامل‌های اجتماعی به چشم می‌آید. در این موضوع، کیفیت رفتار فرد در محیط اجتماعی با میل به سکوت ، در خود فرو رفتن و لمیدن در خود تعریف می‌شود و هویت جدیدی از او می سازد. در این دوره از مسابقه، دست دوم به دنبال عکس‌هایی است که به این هویت جدید می‌پردازند.

خرقه جایی گرو باده و دفتر جایی

حالا دومین دوره جشنواره خصوصی عکس دست دوم پیش روی شما است. فراخوانی که در نخستین دوره خود با استقبال خوب عکاسان آماتور و حرفه ای سراسر ایران اعتبار و منزلت یافت.

دست دوم مسابقه ای است خصوصی که توسط چند جوان علاقه مند به عکاسی اداره می‌شود و هدفش صرفا توسعه هنر ناب عکاسی است و نظر افکندن به چشم‌انداز تولید مستقل عکاسی در ایران؛ علاقه مند به حوزه های تفکر و ایده مندی در عکاسی و جویای  پنجره های جدیدی رو به عکاسی معاصر کشورمان.

حالا این دست دوم است که به سوی همه عکاسان ایران دست یاری دراز کرده تا بار دیگر نشان دهد جریان های هنری می توانند به طور مستقل و فارغ از هرگونه حمایت دولتی ادامه مسیر دهند.

فراخوان

موضوع: انزوای اجتماعی

ورود به روابط مدرن و خیزش از روابط سنتی موجب ایجاد گسست‌ها و چالش‌هایی برای انسان معاصر می‌شود. این چالش‌ها در قالب مجازی‌شدن روابط، تغییر شکل روابط اجتماعی، احساس تنهایی، عدم استفاده از مهارت‌های اجتماعی فرد و تمایل اندک به مشارکت در تعامل‌های اجتماعی به چشم می‌آید. در این موضوع، کیفیت رفتار فرد در محیط اجتماعی با میل به سکوت ، در خود فرو رفتن و لمیدن در خود تعریف می‌شود و هویت جدیدی از او می سازد. در این دوره از مسابقه، دست دوم به دنبال عکس‌هایی است که به این هویت جدید می‌پردازند.عوامل اجرایی

دبیر: عمادالدین انوشیروانی

قائم مقام دبیر و مدیر اداری: فرزین فروتن

مدیر اجرایی: مهدی کمیلی

دبیرخانه: سجاد مصلی

مسئول کارگاه ها: امیر رضا علیپور

پشتیبانی و امور اجرایی: امین جعفری پور، سید رضا امیری

هیأت داوران

مهرداد افسری

نیوشا توکلیان

بابک کاظمی

اسعد نقشبندی

محمودرضا نوربخش

شرایط عمومی

جوایز

 1. حضور تمامی عکاسان آماتور و حرفه ای از سراسر ایران در این مسابقه آزاد و مغتنم است.

 2. هر عکاس می تواند در مجموع 10 اثر به دبیرخانه ارسال نماید. (آثار شامل تک عکس و مجوعه عکس می باشد.)

 3. ویرایش عکس ها به دلیل نمایش جنبه های ذهنی موضوع نامحدود بوده و از این بابت عکاسان مختار به استفاده از هرگونه نرم افزاری هستند.

 4. جهت شرکت در مسابقه لازم است در سایت مسابقه به نشانی www.dastdovvom.com ثبت نام انجام گیرد و از طریق پنل کاربری، نسبت به بارگزاری آثار اقدام شود.

 5. دبیرخانه مسابقه از پذیرش آثار به صورت پستی و یا سایر روش ها معذور می باشد و ارسال آثار صرفا از طریق سایت مسابقه صورت می گیرد.

 6. عکس ها می توانند رنگی یا مونوکروم باشند و یا از طریق ابزار مختلف (موبایل، اسکنر، کانتکت و ...) تولید شده باشند.

 7. محدودیتی در استفاده از انواع دوربین های حرفه ای یا خانگی و دوربین تلفن همراه وجود ندارد.

 8. فایل های ارسالی باید در قالب Jpeg که اندازه ضلع بزرگ آن حداقل Pixel 1500 (در عکس های افقی Width =1500 pixel و در عکس های عمودی Height =1500 pixel باشد) ارسال گردد. همچنین حجم فایل ارسالی نباید بیش از 1.5 مگابایت باشد، DPI عکس‌ها نباید تغییر کند و‌‌ همان رزولوشن خروجی دوربین باشد. Quality عکس ها در خروجی فتوشاپ از عدد ۱۰ کمتر نباشد.

 9. مجموعه عکس‌ها می‌توانند از حداقل 2 و حداکثر 10 فریم برخوردار باشند.

 10. در بخش مجموعه عکس علاوه بر عکس‌ها، لازم است بیانیه ی شخصی (Statement) در حداکثر300 کلمه ارسال شود. بیانیه جزو فریم های عکس محسوب نمی شود، اما لازم است که متن بیانیه نیز به صورت یک فایل تصویری Jpeg به همراه عکس ها ارسال شود.

 11. اگر مجموعه عکس شما، ترتیبی است، لازم است آنها را به ترتیب مورد نظر شماره گذاری نمایید.

 12. چیدمان چند عکس در یک قاب، از نگاه دبیرخانه تک عکس قلمداد می شود نه مجموعه عکس.

 13. آثار از طریق ویدئو پروجکشن برای داوران نمایش داده خواهد شد.

 14. پس از داوری آثار و در صورت راهیابی اثر به نمایشگاه، حتما فایل بزرگ عکس از عکاس مطالبه خواهد شد و در صورت عدم ارائه این فایل، عکس مورد نظر به دلیل روشن نبودن وضعیت مالکیت آن از نمایشگاه و کتاب حذف خواهد شد.

 15. مسابقه حق انتشار عکسها در کتاب، سایت و امور فرهنگی مرتبط با مسابقه را با ذکر نام عکاس دارد، اما از عکس ها هیچگونه استفاده تجاری نخواهد کرد.

 16. جوایز این مسابقه از سوی هیات داوران اهدا خواهد شد.

 17. ارسال اثر به منزله قبول مقررات مسابقه است.

 18. تصمیم گیری پیرامون موارد پیش بینی نشده به عهده دبیرخانه می باشد.

 19. به تمامی شرکت کنندگان درمسابقه یک جلد کتاب مسابقه اهدا خواهد شد.

 20. هزینه ثبت نام در مسابقه 350000 ریال می باشد که با سه روش (درگاه اینترنتی، کارت به کارت و واریز نقدی) قابل پرداخت است. این هزینه صرف انتشار کتاب و برگزاری مسابقه خواهد شد.

 21. نمایشگاه و اهدای جوایز این مسابقه در تهران برگزار خواهد شد و در زمان مقتضی اطلاع رسانی می‌شود.

پنج جایزه از طرف و به انتخاب هیأت داوران به پنج برگزیده هم تراز اهدا خواهد شد.

گاه شمار مسابقه

اعلام فراخوان: اردیبهشت 1394

آخرین مهلت ارسال آثار: ۲۰ مرداد 1394

داوری: شهریور 1394

اعلام اسامی پذیرفته شدگان: مهر 1394

تلفن تماس دبیرخانه: 09150567029/  09122356620

آدرس پستی دبیرخانه: تهران. پل همت. ستاری جنوب. پیامبر غربی. بلوار مطهری.کوچه چهارم شرقی. واحد 14.واحد1

سایت مسابقه www.dastdovvom.com

 

 
تکمیلی: