نمایشگاه یحیی دهقانپور با عنوان «سیب سوم»
عکسخانه خبر ۱۳۹۶/۰۸/۳۰

نمایشگاه یحیی دهقانپور با عنوان «سیب سوم»

جمعه سوم آذر، نمایشگاه عکس‌های یحیی دهقانپور با عنوان «سیب سوم» در گالری آران گشایش می‌یابد.

​در توضیح این نمایشگاه آمده است:

یحیی دهقانپور درگیر تجربه با ابزار است. ابزار برای ایشان به مثابه اسباب‌بازی هایی برای ذهن خلاق‌شان است؛ از تجربۀ چندین‌‌بارۀ دوربین پین‌هول و بدوی‌‌ترین ابزار پلاستیکی و یکبارمصرف عکاسی گرفته تا پیشرفته‌‌ترین آنها. کسب تجربه جزء جدانشدنی ذات پرسشگر ایشان است. شوق عکاسی در ایشان تمام‌نشدنی است و هیچ مانع فیزیکی عامل بازدارنده محسوب نمی‌شود. با استفاده از دکمه «پانوراما» در تلفن‌های هوشمند و تنها با حرکت دست، مجموعه اخیر ایشان شکل گرفته.

لحظۀ قطعی عکاسی در این مجموعه جایی ندارد. هیچ قطعیتی وچود ندارد. زمان بعد مهمی نیست. امکانات بیشمار هستند و احتمالات پیشنهاد می‌شوند. بیننده با شک و تردید در هر آنچه ساخته بشر است مواجهه می‌شود و ذهنیت تثبیت شده او در برابر ساختار و چشم‌انداز پیشنهادی هنرمند به چالش کشیده می‌شود.

یکی از نکات مهم در اغلب عکس‌های این مجموعه کادربندی است؛ عمودی و کشیدگی تصاویر. در حالت عادی حرکت سر و چشم دیدی افقی از جهان پیرامون می‌سازند، در این مجموعه بیننده مجبور می‌شود که جهان را از دید منظر هنرمند ببیند. با حرکت دوربین برداشتی متفاوت از واقعیت ارائه می‌شود و هنرمند هم‌زمان و در یک لحظه کوتاه دریافت و خلق می‌کند.

با خلق چشم اندازهایی متفاوت، هنرمند واقعیتی جایگزین شده و شاید برش‌هایی از واقعیت را  پیشنهاد می‌دهد؛ خط دیدی نوین، و همه در راستای مبهم‌کردن آنچه «یقین» پنداشته می‌شوند. شهر عنصر مهمی برای هنرمند است و «پرسه‌زنی» ایشان پیچیده است؛ در موج‌های انسانی شهری و در گردش و شریان‌های شهر و لحظه‌های فرار، روایت منحصر بفرد ایشان شکل می‌گیرد.

تسلط یحیی دهقانپور بر ادبیات بخش جدایی‌ناپذیر از شکل‌گیری هنر ایشان است. روایت به دقت شکل گرفته‌ای در برزش ایشان مشهود است. بذله‌گوئی و بازیگوشی ذاتی ایشان در کنار ذهن منتقدشان بخش دیگری از ذهنیت این هنرمند را می‌سازد. در عین حال هیچ چیز کاملا جدی و قطعی نیست. این بار نیز درگیری ایشان با موضوع کار و پافشاری بر تسلط بر دوربین و تکنولوژی، احتمالات بی انتهائی برای دیدن دنیا و تامل در مرزهای واقعیت را خلق می‌کند.

گالری آران 

خیابان خردمند شمالی، کوچه دی پلاک 12

ساعات کار: 1-7 هر روز منهای شنبه و افتتاحیه بین ساعات 4-8 

تلفن 88829086