اعجاز عکاسی در نوشته‌های کژا سیلورمن
یوجین شینکل مقاله ۱۳۹۵/۰۷/۰۴

اعجاز عکاسی در نوشته‌های کژا سیلورمن

دو ادعا است که پایه‌های درک ما از عکاسی را تشکیل می‌دهند: یکی اینکه عکس پیوندی به گذشته‌است و دومی این‌که یک عکس با دنیای خارج ارتباط مشخص و قابل اشاره‌ای دارد. اما کژا سیلورمن، استاد هنر معاصر در دانشگاه پنسیلوانیا، تلاش می‌کند در کتاب اخیر خودش «معجزه قرینگی» (The Miracle of Analogy) که جلد اول یک مجموعه دو جلدی در مورد تاریخ عکاسی است، هر دوی این اصول بدیهی پنداشته‌شده را به چالش بکشد.

 • استفاده از هوش مصنوعی برای یافتن شباهت‌های آثار کهن بریتانیا و فتوژورنالیسم
  کری دان مقاله ۱۳۹۵/۰۶/۲۳

  استفاده از هوش مصنوعی برای یافتن شباهت‌های آثار کهن بریتانیا و فتوژورنالیسم

  تاریخ هنر خود را در فتوژورنالیسم مدرن تکرار کرده‌است. این جمله فرض بنیادی پروژه جدیدی با نام «ریکوگنیشن (Recognition بازشناسی)» است که از فن‌آوری هوش مصنوعی برای مقایسه و تشخیص شباهت‌های میان آثار هنری موجود در مجموعه‌های «انستیتو تیت (Tate)» بریتانیا با عکس‌هایی از اخبار روزانه استفاده می‌کند.

 • «فانوس دریایی»؛ مگان بادی
  صمد قربانزاده مقاله ۱۳۹۵/۰۶/۱۱

  «فانوس دریایی»؛ مگان بادی

  مجموعه «فانوس دریایی - Lighthouse» محصول سال ٢٠٠٨ است که مگان بادی ایده اصلی آن را از یک داستان متعلق به ادبیات قرن نوزدهم انگلیس گرفته است. این داستان روایت دختر یتیمی است که دچار مشکلات زیادی در مسیر زندگی خود می‌گردد.

 • چه چیزی باعث شد عکس عمران دقنیش متمایز شود؟
  کرگ آلن – دبیر عکس روزنامه نیویورک تایمز مقاله ۱۳۹۵/۰۶/۰۷

  چه چیزی باعث شد عکس عمران دقنیش متمایز شود؟

  در این مقاله کرگ آلن، دبیر عکس روزنامه نیویورک تایمز، سعی می‌کند توضیح دهد که چرا در میان تصاویر بی‌شماری که روزانه از کودکان و دیگر افراد در مناطق جنگ‌زده منتشر می‌شود، یک عکس به خصوص ممکن است جلب نظر کند و چگونه چنین عکس‌هایی ممکن است به صفحه اول روزنامه نیویورک تایمز یا وب‌سایت روزنامه وارد شوند.

 • پرتره‌های شخصی ویلیام اگلستون: مردی که چهره انسان با پارکینگ برایش فرقی نمی‌کرد
  رنا سیلورمن مقاله ۱۳۹۵/۰۶/۰۶

  پرتره‌های شخصی ویلیام اگلستون: مردی که چهره انسان با پارکینگ برایش فرقی نمی‌کرد

  غالب هنرمندان عکاس پرتره تلاش می‌کنند تا تمایز میان ذات احساسی همه سوژه‌های متفاوت را نشان دهند. اما در برابر این نگاه می‌توان هنرمندی مانند ویلیام اگلستون را مثال زد.

 • اخلاق در عکاسی خیابانی
  یورگ کولبرگ مقاله ۱۳۹۵/۰۶/۰۲

  اخلاق در عکاسی خیابانی

  فکر کنم غالب‌ترین پاسخ عکاسان این است که وقتی شما در یک فضای عمومی باشید می‌توانید هر عکسی که خواستید بگیرید. این استدلال صحیح است، دست کم از لحاظ قانونی و حقوقی صحیح است. اما در واقع این پاسخ نمی‌تواند پاسخگوی مشکل و مساله موجود باشد.

 • این واقعیت لعنتی! اپلیکیشن «پریزما» و بحران مشروعیت واقعیت
  افسانه کامران مقاله ۱۳۹۵/۰۵/۲۵

  این واقعیت لعنتی! اپلیکیشن «پریزما» و بحران مشروعیت واقعیت

  اکنون باورهای ما نسبت به عکس دگرگون شده است و سقف انتظارات ما از عکاسی بسیار بالا رفته است. در ساده ترین و ابتدایی‌ترین حالت ما عکاس را به عنوان مشاطه‌گر و معجزه‌گری برای رفع عیوب ارثی و ذاتی‌مان در عکس‌های عروسی و آتلیه‌ای و ... می پنداریم و از او می خواهیم که ما را نه شبیه به خود بلکه شبیه به انگاره ما از خودمان به تصویر کشد! بر این گمانیم همه عکس ها دستکاری شده اند مگر آنکه خلاف آن ثابت شود و این گزاره به یکی از رمزگان اداراکی روزگار ما بدل شده است.

 • چرا عکاسان جنگ از هر زمان دیگری مهم‌ترند؟
  سباستین یونگر مقاله ۱۳۹۵/۰۵/۱۶

  چرا عکاسان جنگ از هر زمان دیگری مهم‌ترند؟

  در روزگاری که تصاویر رفتارهای غیرانسانی همه ما را آزار می‌دهند، و در دورانی که افراد با دوربین‌های گوشی‌های همراه در اطراف می‌چرخند، این تردید پیش می‌آید که ممکن است نقش عکاسان جنگ کاملاً از میان رفته‌ باشد. اما حقیقتا این‌گونه نیست.

 • داستان‌های جالب: کارلوس و جیسون سانچز
  لیزا هانتر مقاله ۱۳۹۵/۰۵/۰۵

  داستان‌های جالب: کارلوس و جیسون سانچز

  برادران سانچز(Carlos - Jason Sanchez) غریزه قصه‌گویی کارگردان هالیوودی را دارند. عکس‌های با دقت صحنه‌پردازی شده‌شان تقریبا شبیه تصویرهای سینمایی، پر از تنش‌های دراماتیک است.

 • جوابیه‌ی تیم «Everyday Iran»
  اوری‌دی ایران مقاله ۱۳۹۵/۰۳/۰۸

  جوابیه‌ی تیم «Everyday Iran»

  سوم خرداد گفتگوی سیوا شهباز با رامین طلایی پیرامون پروژه‌ی «Every‌day Iran» منتشر شد. در ادامه جوابیه‌ی تیم فعلی «Every‌day Iran» به رامین طلایی آمده است.