اظهارات قابل تامل انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی و انجمن عکاسان ایران در خصوص دو پرونده‌ی صنفی
مهران افشارنادری مقاله ۱۳۹۳/۰۶/۲۹

اظهارات قابل تامل انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی و انجمن عکاسان ایران در خصوص دو پرونده‌ی صنفی

طی روزهای اخیر انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران تعدادی از رسانه‌ها را در خصوص نحوه‌ی پوشش اعتراض دو تن از عکاسان پیش‌کسوت به برگزاری نمایشگاه «تاریخ بی‌دروغ»، به «حرمت‌شکنی، چاپ مطلب بدون تحقیقات کامل و دلایل مدغن» متهم کرده و همچنین نگرانی خود را از رسانه‌ای شدن این گونه مطالب عنوان کرده است. در ادامه این انجمن فضای حاکم بر شبکه‌های اجتماعی را «احساسی ، جنجال‌برانگیز، ملتهب و سطحی‌نگر» دانسته است. از سوی دیگر انجمن عکاسان ایران در خبری ضمن اعلام رفع مشکل عکاسان قزوینی یادداشتی که اختلافات از آن شروع شد را «توهین‌آمیز» اعلام کرده و در متن خبر نوشته شده که «به منظور جلوگیری از سواستفاده‌های بیشتر این مساله در فضایی به دور از غوغاسالاری با همراهی انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران، انجمن عکاسان ایران و نشریه عکس و با حضور طرفین پرونده حل شده است». این یادداشت ساعاتی پس از انتشار مورد اعتراض دو عکاس قزوینی قرار گرفت و آنها اعلام کردند که میانجی در این میان تنها نشریه عکس بوده است.

 • بدون عنوان، اثر دیان آربس (۱۹۹۶)
  السا دورفمن مقاله ۱۳۹۳/۰۶/۲۹

  بدون عنوان، اثر دیان آربس (۱۹۹۶)

  دیان آربس شهرت خود را مدیون پرتره‌هایش از افرادی است که در حاشیه جامعه زندگی می‌کنند،افراد عظیم‌الجثه، کوتوله‌ها، عجیب‌الخلقه‌ها، مخالف‌پوش‌ها (زن پوش، مردپوش) و برهنه‌گرایان.

 • ماموریت تایم به یک عکاس جنگ برای عکاسی از یک بازی کامپیوتری
  اشلی گیلبرتسون مقاله ۱۳۹۳/۰۶/۲۷

  ماموریت تایم به یک عکاس جنگ برای عکاسی از یک بازی کامپیوتری

  تایم به اشلی گیلبرتسون(Ashley Gilbertson) عکاس جنگ ماموریت داد تا از طریق قابلیت عکس‌برداری بازی به مستند کردن سردسته شخصیت بازی که برای حفظ بقا در دنیای زامبی‌های آلوده می‌جنگد بپردازد. گیلبستون در ادامه درباره‌ی تجریبانش نوشته است.

 • اَشکال و کارکردهای کتاب عکس (بخش ۲)
  یورگ ام گُلبِرگ مقاله ۱۳۹۳/۰۶/۲۳

  اَشکال و کارکردهای کتاب عکس (بخش ۲)

  در بخش اول از این سری، من دو شیوه نسبتا غیر معمول از ساخت یک کتاب عکس را شرح دادم، صحافی خنجری ژاپنی و آکاردئون. در این بخش، می‌خواهم بیشتر روی دو شیوه رایج‌تر تمرکز کنم.

 • مرثیه‌ای برای یک رویا؛ نگاهی به فراخوان سیزدهمین دوسالانه عکس ایران
  هادی آذری - حسام‌الدین رضایی مقاله ۱۳۹۳/۰۶/۲۱

  مرثیه‌ای برای یک رویا؛ نگاهی به فراخوان سیزدهمین دوسالانه عکس ایران

  خواندن فراخوان سیزدهمین دوسالانه عکس با افسوسی بزرگ همراه بود. این‌که چگونه یک رخداد جدی در حوزه‌ی عکاسی و شاید حتی جدی‌ترین رخداد عکاسی در سال‌های پیش از این، یکباره به رخدادی در حد یک جشنواره عکس معمولی تنزل کرده است.

 • اَشکال و کارکردهای کتاب عکس (بخش ۱)
  یورگ ام گُلبِرگ مقاله ۱۳۹۳/۰۶/۱۵

  اَشکال و کارکردهای کتاب عکس (بخش ۱)

  شکل و سیمای فیزیکی یک کتاب عکس، اهمیت زیادی دارد. کتاب عکس، شیئی‌ست که برای تماشا شدن، دست گرفتن، و در جایی نگهداری‌ شدن، طراحی شده است. این یک بیانیه آشکار است. اما در عین اینکه فرایند تولید ممکن است در بر گیرنده شیوه های مفصلی برای تهیه خود کتاب باشد، اغلب این جنبه فراموش می‌شود که کتاب چطور باید در دست قرار گیرد یا چطور در کتابخانه قرار داده شود که بهترین جا را اشغال کند.

 • وقتی عکاسان آماتور «صفحات اول» را شکل می‌دهند
  الیویه لوران مقاله ۱۳۹۳/۰۶/۱۱

  وقتی عکاسان آماتور «صفحات اول» را شکل می‌دهند

  باور گسترده‌ای در میان جامعه‌ی عکاسان حرفه‌ای وجود دارد که عکاسان آماتوری که مجهز به دوربین‌ گوشی‌های ارزان‌قیمت و یا دوربین‌های دی‌اس‌ال‌آر هستند و از حمایت موسسات رسانه‌ای جدید و سرویس‌های اجتماعی به‌اشتراک‌گذاری برخوردار هستند، را رقبای همه‌جانبه‌ی اقتصادی می‌دانند.

 • ۱۴ موسسه‌ای که شما را در پروژه‌های عکاسی‌تان پشتیبانی می‌کنند
  دبوراک بلک مقاله ۱۳۹۳/۰۶/۰۸

  ۱۴ موسسه‌ای که شما را در پروژه‌های عکاسی‌تان پشتیبانی می‌کنند

  در این فهرست کوتاه که از وب‌سایت photoshelter انتخاب شده است، ۱۴ سازمان گزینش و معرفی شده‌اند. اما تعداد این سازمان‌ها بسیار بیشتر است و این فهرست می‌تواند آغازی باشد برای آشنایی با آن‌ها.

 • فراتر از دوران خشکسالی آمریکا با دوروتی لانگ
  روث فرمسون مقاله ۱۳۹۳/۰۶/۰۷

  فراتر از دوران خشکسالی آمریکا با دوروتی لانگ

  برای این‌که دیانا تیلور فیلمی تاثیر‌گذار بسازد تنها نیاز داشت که نگاهی به خانواده خود داشته باشد، چرا که عکس مادربزرگش از فلورنس تامپسون با عنوان «مادر مهاجر» تاثیر عمیقی روی افکار عمومی آمریکا داشت، مادری که در دوران خشکسالی بزرگ آمریکا توسط دوروتی لانگ تا حد تقدس ارج نهاده شد.

 • عکس‌های گرفته‌نشده
  عکسخانه مقاله ۱۳۹۳/۰۶/۰۳

  عکس‌های گرفته‌نشده

  کتاب «عکس‌های گرفته نشده» مجموعه‌ای از یادداشت‌های ۶۲ عکاس است. این یادداشت‌ها درباره‌ی لحظاتی از زندگی این عکاسان هستند که به دلایل گوناگون فرصت ثبت آن را نداشته‌اند.