عشق و مرگ در مناظر شخصیِ هیولای ژاپنی؛ یادداشتی درباره‌ی نوبویاشی آراکی
پرستو ابن‌علی مستندنگاری از درون ۱۳۹۸/۰۳/۲۵

عشق و مرگ در مناظر شخصیِ هیولای ژاپنی؛ یادداشتی درباره‌ی نوبویاشی آراکی

نوبویاشی آراکی، عکاس ژاپنی، با استفاده از هر دو روی سناریوهای «عکاسی خانوادگی» به گرفتن تصاویر صمیمانه روی می‌آورد ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و تقریباً همزمان با نن گلدین پایه‌های «عکاسی صمیمانه» را بنیان می‌گذارد.

 • هاهاها: ری خنده‌داره[۱]
  ژان پریت کوِل استِپ مستندنگاری از درون ۱۳۹۸/۰۳/۲۱

  هاهاها: ری خنده‌داره[۱]

  با خودم فکر می‌کنم آیا درک می‌کنند دیگران چه دیدی به این تصاویر دارند و درواقع رضایت آن‌ها در چیست؟ آیا می‌دانند که دنیای هنر چگونه فقر را زیبا می‌کند و یا چگونه تصویری از بدبختی اجتماعی جایگزین یک کنش اجتماعی می‌شود و آن را بی‌تأثیر می‌کند؟ چطور ممکن است به چیزی که درکی از آن نداری رضایت بدهی؟ و اصلاً اهمیتی دارد که تصوری از قضیه نداشته باشند و بهایی به آن ندهند؟ آن‌ها بالغ‌اند، درست است؟

 • مردی از غربِ وحشیِ وحشی؛ یادداشتی درباره‌ی لری کلارک
  امید نقویان مستندنگاری از درون ۱۳۹۸/۰۳/۱۹

  مردی از غربِ وحشیِ وحشی؛ یادداشتی درباره‌ی لری کلارک

  سوژه‌های عکس‌ها و فیلم‌های لری کلارک یادآور سنتی از به‌تصویر کشیدن آدمی در دوران گذار از کودکی به بزرگسالی است که همواره موقعیت‌هایی تنش‌زا را درپی دارد و درنهایت بدل به فردی در جامعه‌ی امریکایی می‌شود که در افقِ مفهوم «رؤیای امریکایی» تعریف می‌شود.

 • گلدین از چشمیِ گلدین
  گل‌آرا جهانیان مستندنگاری از درون ۱۳۹۸/۰۳/۱۴

  گلدین از چشمیِ گلدین

  وقتی گلدین درباره‌ی عکس‌هایش حرف می‌زند، درباره‌ی آدم‌هایی می‌گوید که گویی در زیر پوست تصویر نفس می‌کشند و زندگی می‌کنند. اصولاً عکس‌های او همراه با توضیحاتی درباره‌ی هویت و داستان زندگی سوژه‌هایش است، درباره‌ی اینکه آن‌ها چگونه زندگی می‌کنند و چه تاریخی داشته‌اند.

 • عکس‌های اعتراف
  نسرین طالبی سروری مستندنگاری از درون ۱۳۹۸/۰۳/۱۲

  عکس‌های اعتراف

  نمایش زندگی خصوصی دیگران در قالبی خودمانی و صمیمی از جذاب‌ترین نمودهای عکاسی است، میلی را در ما ارضا می‌کند که همواره با سرک کشیدن به چارچوب خانه‌ی دیگران داشته‌ایم، همچون خواندن اتوبیوگرافی، اعترافات یا خاطرات آن‌ها.

 • درآمدی بر پرونده‌ی «مستندنگاری از درون»
  گل‌آرا جهانیان - نسرین طالبی سروری مستندنگاری از درون ۱۳۹۸/۰۳/۱۱

  درآمدی بر پرونده‌ی «مستندنگاری از درون»

  مستندنگاری از درون (insider documentary) که با عنوان مستندنگاری از خرده‌فرهنگ‌ها (subculture) یا عکاسی صمیمانه و خودمانی (intimate photography) نیز شناخته می‌شود، شیوه‌ای از مستندنگاری است که خاستگاهش را می‌توان در عکس‌های سردستی (snapshot) خانوادگی پی‌گرفت.