عکاسی طبیعت و طبیعت عکاسی
سمن صارمی ۱۳۹۳/۰۵/۰۹

عکاسی طبیعت و طبیعت عکاسی

«ژوان فونکوبرتا Juan Fontcuberta»هنرمند کاتالونیایی متولد ۱۹۵۵ است. گرچه آثار او همه در قالب عکس هستند در حقیقت وی کانسپچوال آرتیستی است که از عکس و عکاسی استفاده می‌کند وموضوع آثارش به چالش‌کشیدن صداقت دوربین است.

 • کتاب و کاتالوگ‌های رایگان در گتی، متروپولیتن و گوگنهایم
  امیرکردونی ۱۳۹۳/۰۵/۰۸

  کتاب و کاتالوگ‌های رایگان در گتی، متروپولیتن و گوگنهایم

  دسترسی به کتاب‌ها و ژورنال‌های خارجی هنر برای علاقه‌مندان در ایران به دلایلی که برای همگان آشکار است همیشه دشوار بوده، اما خوشبختانه در دو سال اخیر چند موزه مهم هنری تصمیم گرفته‌اند بخش مهمی از کلکسیون و انتشارات خود را به صورت الکترونیکی و البته رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار دهند تا گستره وسیع‌تری از علاقه مندان در سراسر جهان بتوانند از کلکسیون و خدمات این موزه‌ها بهره‌مند شوند که این امکان دسترسی آزاد باعث می‌شود بخشی از کمبود منابع قابل اعتماد ما در حوزه هنر نیز کاسته شود.

 • انتشار عکس‌های سال‌های پیشین در میان گزارش تصویری مراسم عید فطر امسال
  دریافتی ۱۳۹۳/۰۵/۰۷

  انتشار عکس‌های سال‌های پیشین در میان گزارش تصویری مراسم عید فطر امسال

  ضامن تاثیر‌گذاری عکاسی مطبوعاتی صداقت است. بعضاَ مشاهده می‌شود که یک آژانس یا خبرگزاری خارجی برای اعتبار خود و آبروی فتوژورنالیسم با کوچک‌ترین تغییر و دستکاری و مونتاژ عکس، با عکاس خاطی قطع همکاری کرده و عکس‌های آن عکاس را از آرشیو خود پاک می کند. اما در خبرگزاری‌های داخلی در بعضی موارد عرف چیز دیگری است و بعضا پیش آمده که عکس‌های آرشیوی، در قالب گزارش تصویری جدید منتشر می شود. تکرار این اتفاق و تصحیح نشدن اشتباهاتی که در مواردی سهوا اتفاق می‌افتد (همان‌طور که در بسیاری از خبرگزاری‌های معتبر بین‌المللی ممکن است اشتباهی رخ بدهد) می‌تواند آسیب جدی به عکاسی خبری ایران بزند. در ادامه به دو نمونه از تازه‌ترین این اشتباهات اشاره می‌شود.

 • راه‌اندازی وب‌سایت «آینه‌ها»
  عکسخانه ۱۳۹۳/۰۵/۰۶

  راه‌اندازی وب‌سایت «آینه‌ها»

  سایت تخصصی عکس «آینه‌ها» راه‌اندازی شد. «آینه‌ها» اگرچه فصد دارد به‌طور تخصصی به عکس بپردازد اما نیم‌نگاهی هم به دیگر هنرهای تصویری خواهد داشت.

 • الکس مایولی؛ می‌خواستم وقتی بزرگ شدم عکاس بشوم
  جمشید شاهپوری ۱۳۹۳/۰۵/۰۴

  الکس مایولی؛ می‌خواستم وقتی بزرگ شدم عکاس بشوم

  سایت tascapane.it گفتگویی با الکس مایولی یکی از عکاسان برجسته ایتالیایی تحت عنوان «دوست داشتم هنگامی‌که بزرگ می‌شوم عکاس باشم» را در ماه می ۲۰۱۴ منتشر کرده است که در ادامه خلاصه‌ای از آن آمده است.

 • نمایش فیلم تارزان بازنشسته
  عکسخانه ۱۳۹۳/۰۵/۰۲

  نمایش فیلم تارزان بازنشسته

  روز جمعه، فیلم تارزان بازنشسته، مستندی پیرامون زندگی عکاس معاصر میروسلاو تیچی در مرکز هنر دیدگاه به نمایش در می‌آید.

 • «نزدیک بود که همینگوی من را بکشد!»؛  روایت عکاس لایف
  عکسخانه ۱۳۹۳/۰۵/۰۱

  «نزدیک بود که همینگوی من را بکشد!»؛  روایت عکاس لایف

  در سالگرد تولد ۱۱۵ سالگی همینگوی، وب‌سایت لایف دات کام یکی از عکس‌های آیزنشتات را از یک تصویر مشهور و مصیبت آ‌میز که در سال ۱۹۵۲ در کوبا گرفته شد به نمایش گذاشته است. عکسی که در آن با توجه به خاطره‌ی آیزنشتات با خود نشانه‌هایی از دیوانگی را iهمراه دارد.

 • ژرومِ عکاس؛ نقدی بر مجموعه «یک سفر ایرانی» از حسین فاطمی
  هادی آذری - حسام‌الدین رضایی ۱۳۹۳/۰۴/۳۰

  ژرومِ عکاس؛ نقدی بر مجموعه «یک سفر ایرانی» از حسین فاطمی

  هنر راز ماندگاری مکان‌‌ها و برجسته شدن آنهاست. شانزه‌لیزه چیزی جز یک خیابان معمولی مثل بیشتر خیابان‌های پاریس یا دیگر شهرهای بزرگ اروپایی نیست. شانزه‌لیزه با ادبیات بزرگ شده و با سینما به مردم شناسانده شده است. شانزه‌لیزه چیزی از خودش ندارد اما پیوند آن با آثار ادبی و هنری، این خیابان را تبدیل به مکانی با روحی عاشقانه کرده است.

 • انتشار پنجاه و یکمین شماره حرفه هنرمند با موضوع «عکاسی و ایتالیا»
  عکسخانه ۱۳۹۳/۰۴/۲۹

  انتشار پنجاه و یکمین شماره حرفه هنرمند با موضوع «عکاسی و ایتالیا»

  در این شماره حرفه:هنرمند به معرفی و بررسی ابعادی از آثارعکاسان ارزشمندی همچون لوییجی گیری و گویدو گویدی و حضور عکاسان ایتالیایی در ایران پرداخته شده است.

 • ده نکته برای سازماندهی عکس‌های دیجیتال
  عکسخانه ۱۳۹۳/۰۴/۲۹

  ده نکته برای سازماندهی عکس‌های دیجیتال

  با گذشت زمان، عکس‌های شما به ده‌ها هزار عکس می‌رسد و طی این مدت ممکن است که کامپیوتر و ‍‍‍‍‍یا دوربین خود را تغییر داده باشید. خوشبختانه سازماندهی عکس‌های دیجیتال آسان‌تر از پیش شده شده است. در ادامه نکاتی را که برای آرشیو کردن تصاویرتان بهتر است درنظر بگیرید آورده شده است.