فراخوان مسابقه عکاسی «سِند یور شات»
رپورتاژ آگهی خبر ۱۳۹۵/۰۲/۱۸

فراخوان مسابقه عکاسی «سِند یور شات»

مسابقه‌‌ی عکاسی شماره 7 سندیورشات(www.sendyourshot.com) با حمایت مکتب تهران در طول بهار و تابستان ۹۵ برگزار می‌شود.

شرایط شرکت در این دوره در بندهای زیر آمده است. لطفاً اگر سؤالی داشتید به آدرس sendyourshot@gmail.com ایمیل بفرستید. آدرس سایت مسابقه: www.sendyourshot.com

کلیات

 1. ۱) موضوع مسابقه آزاد است. شرکت در مسابقه برای همه آزاد است.

 2. ۲) مسابقه در تمام مراحل بر روی اینترنت انجام می‌شود.

 3. ۳) تعداد مجاز عکس برای هر شرکت‌کننده حداکثر 8 قطعه.

 4. ۴) مبلغ ورودی به ازای هر عکس 15 هزار تومان.

 5. ۵) جایزه، 60% مجموع مبالغ ورودی.

 6. ۶) خرید از میان عکس‌های مسابقه توسط برگزارکننده و مکتب تهران تا سقف 8 میلیون تومان. 

زمان‌بندی

۷) زمان فرستادن عکس‌ها از 18 اردیبهشت تا آخر وقت 31 خرداد، زمان داوری مرحله‌ی اول از 10 تا 25 تیر، داوری مرحله‌ی دوم از 5 تا 20 مرداد و زمان اعلام نتایج اول شهریور ماه 95 است. زمان خرید عکس‌ها از روز اعلام نتایج به مدت 3 ماه خواهد بود. اگر نیازی به تمدید هر یک از زمان‌های بالا باشد، قبلاً به اطلاع شرکت‌کنندگان می‌رسد.

جایزه

۸) جایزه‌ی مسابقه شامل 60% مجموع ورودی‌های پرداخت شده است. اگر مبلغ جایزه کمتر و یا مساوی 2 میلیون تومان باشد، کل مبلغ به نفر اول تعلق می‌گیرد؛ اما با عبور جایزه از این مرز دو نفر اول و دوم جایزه را خواهند برد. به همین ترتیب، به ازای هر 2 میلیون تومان جایزه، یک نفر به برنده‌ها اضافه می‌شود. تقسیم جایزه به نسبت تعداد رأی عکس‌ها انجام می‌شود (بیشتر در بخش داوری).

۹) مبلغی بین 2 تا 8 میلیون تومان از میان عکس‌های فرستاده شده توسط برگزارکننده و مکتب تهران خریداری می‌شود (شرایط فروش در بخش خرید عکس).

داوری (لطفاً با دقت بخوانید):

 1. ۱۰) داوری مسابقه بر اساس رأی‌گیری مستقیمِ باز از شرکت‌کنندگان - یعنی در آخر مشخص خواهد بود که هر شرکت‌کننده به کدام عکس رأی داده است - و به ترتیب زیر انجام می‌گیرد:

 • - در دور اول هر شرکت‌کننده/داور کسری از عکس‌ها را که به صورت تصادفی انتخاب شده‌اند، بدون ذکر نام عکاسان دریافت می‌کند. هر داور 3 عکس از آلبوم خود انتخاب و رتبه‌بندی می‌کند و شماره‌ی آن‌ها را به ترتیب به ایمیل مسابقه می‌فرستد، مثلاً 1-42، 2-76 و 3-11.

 • - رتبه‌ی هر عکس معدل‌گیری می‌شود و 49 رتبه‌ی برتر به دور دوم می‌روند. اگر مجموع عکس‌هایی که موفق به کسب رأی شده‌اند کمتر از 49 باشد، تنها عکس‌های دارای رأی به مرحله‌ی دوم می‌روند.

 • - داوری مرحله‌ی دوم مشابه مرحله‌ی اول برگزار می‌شود با این تفاوت که در این دور داوران عکاسانی هستند که آثار‌شان به این مرحله رسیده باشد. عکس صاحب بالاترین رتبه برنده‌ی مسابقه خواهد بود.

 • - اگر شرکت‌کننده‌ای در هر یک از دو دور داوری مشارکت نکند، می‌تواند حائز رتبه باشد اما جایزه‌ای نخواهد برد.

خرید عکس

برگزارکننده و مکتب تهران در قالب قراردادهای حداکثر 1 از 5 - قرارداد پیشنهادی در مورد هر عکس می ‌تواند مابین 1 از 1 تا 1 از 5 تغییر کند - و در سایزهای مناسب برای نمایش روی دیوار از عکس‌های مسابقه خرید می‌کنند، به ترتیب زیر:

کف خرید 2 میلیون تومان است؛ به این معنی که این مبلغ حتماً صرف خرید عکس خواهد شد. اما با حضور عکس‌های قابل خرید به تعداد کافی در مسابقه این مبلغ تا 8 میلیون تومان بالا خواهد رفت.  

 • - قیمت اولیه برای هر عکس توسط عکاس پیشنهاد می‌شود و سقفی ندارد، اما قیمت نهایی به صورت توافقی تعیین خواهد شد. اولویت خرید با عکس‌هایی است که یا پیش از این فروخته نشده باشند و یا در نسخه‌هایی کمتر از 5 عدد به فروش رسیده باشند.

 • - به جز حقوق مورد توافق در قرارداد، باقی حقوق هر عکس در اختیار عکاسان خواهد ماند.

 • - لطفاً در هنگام قیمت‌گذاری توجه داشته باشید که عکس‌ها در نهایت به صورت فایل در اختیار خریدار قرار می‌گیرند و هزینه‌ای از نظر چاپ متوجه عکاسان نخواهد بود.

نحوه‌ی ارسال آثار

۱۲) عکس‌ها باید با فرمت jpg، با طول بزرگتر از 1800 پیکسل و با حجم حداکثر 2 مگابایت فرستاده شوند. ویرایش عکس‌ها نباید در حدی باشد که ماهیت عکس را تغییر دهد.

۱۳) فایل را به نام خودتان و نام عکس با حروف لاتین نام‌گذاری کنید، مثل: Kaveh Najafian-Untitled. اگر شرحی برای هر عکس دارید آن را در قالب یک فایل ورد و با طول حداکثر 100 کلمه به همراه عکس بفرستید تا در آلبوم نتایج درج شود. اگر مایل به فروش عکس هستید قیمت را هم به انتهای نام اضافه کنید، مثلاً 120k برای 120 هزار تومان یا 1.2m برای یک میلیون و دویست هزار تومان.

 1. ۱۴) دقت کنید که اطلاعات ذخیره شده‌ی دوربین بر روی عکس (Exif Data)  باید در نسخه‌ی نهایی قابل خواندن باشد.

 2. ۱۵) عکس‌هایتان را به همراه مشخصات پرداخت (4 شماره‌ی آخر کارت، تاریخ پرداخت و شماره‌ی پیگیری یا تصویر فیش واریز) و یک شماره تماس به آدرس ایمیل مسابقه بفرستید. (sendyourshot@gmail.com).

نحوهی پرداخت وجه ورودی

۱۶) وجه ورودی را می‌توانید از طریق یکی از راه‌های زیر پرداخت کنید:

 • شماره حساب 172-701-3898179-1 نزد بانک اقتصاد نوین به نام کاوه نجفیان رضوی

 • شماره کارت 6274-1211-4859-6745 به همان نام برای حواله‌ی کارت به کارت.

 • و اگر در خارج از ایران هستید می‌توانید برای هر عکس معادل 5 یورو به حساب زیر واریز کنید:

IBAN: AT962011129711671900 - Swift/BIC code: GIBAATWWXXX

 Bank Code Number: 20111 - Account Number: 297-116-719/00

Account Holder: Kaveh Najafian Razavi

اطمینان از برگزاری سالم مسابقه

 1. ۱۷) در مسابقه، فرستنده‌ی هر عکس به عنوان صاحب آن عکس شناخته می‌شود و در صورتی که غیر از این ثابت شود مسؤولیت بر عهده‌ی فرستنده خواهد بود.    

 2. ۱۸) آلبوم‌ها در هر دو مرحله‌ی داوری منحصر به فرداند و چون هر داور تنها درصدی از عکس‌ها را دریافت می‌کند امکان تبانی میان چند نفر در جهت رأی دادن به یک عکس مشخص از بین می‌رود. همچنین شرکت کردن یک نفر با چند شناسه به منظور دادن چند رأی به یک عکس بلاموضوع خواهد بود.

 3. ۱۹) همه‌ی عکس‌ها به دفعات برابر در مجموع آلبوم‌ها درج می‌شوند و هر عکس این شانس را دارد که در آلبوم‌های مختلف با مجموعه عکس‌هایی با کیفیت‌های متفاوت رقابت کند. تمام آلبومهای تولید شده برای داوران به صورت آنلاین در دسترس عموم خواهند بود. یک آلبوم شامل تمام عکس‌های ارسال شده نیز بر روی سایت مسابقه قرار خواهد گرفت.

 4. ۲۰) عکس‌هایی که قابل انتشار نباشند، در مسابقه پذیرفته نخواهند شد. در این صورت وجه پرداختی به شرکت‌کننده بازگردانده می‌شود.

 5. ۲۱) برگزارکننده می‌تواند در هر مرحله‌ی مسابقه نسخه‌ی اصلی عکس و یا مدارک شناسایی از شرکت‌کننده بخواهد. در صورت لزوم فریم‌های قبل و بعد از فریم ارسالی نیز درخواست خواهد شد. اگر شرکت‌کننده‌ای نتواند اطلاعات درخواست شده را ارائه کند، عکس مورد سوال از دور مسابقه حذف می‌شود.

سایت مسابقه: sendyourshot.com

اتفاق می تواند خوشایند باشد. مهمترین مسئله و جذابیت داستان می تواند گفتمانی باشد که مکتب تهران در راستای آن فعالیت می کند. از این جهت بیشتر مشتاق بودم که بدونم مکتبی به نام " مکتب تهران" در پی چیست؟ قراره در نهایت چه اتفاقی صورت بگیره؟ چه گفتمانی قراره انگیزه من تحریک کنه که در این فراخوان شرکت کنم؟ صرفن چیزی بیشتر از این که 15 هزار تومان برای هر عکس پرداخت کنم!

مرتضی کاشانی

این دیگر چه شعر مونثی است که سروده میشود.‌....یه نوع بلیط بخت ازمایی یا لاتاری میمونه...مکتب!!!!!

راجر

با سلام..اصلا از شان و منزلت سایت عکسخانه به دور هست که همچین فراخوان و مسخره بازی و [...] رو انعکلس بده!.

مرتضی بذل

با این روش ، هر کسی توی خونه اش میتونه یه جشنواره با پول مردم تشکیل بده و کار هم بخره ...!!! مکتب تهران داره چه حمایتی میکنه اینجا واقعا ؟!‌

عرفان

برای توضیح چرایی برگزاری این مسابقات و گفتمانی که ممکن است بتواند به شما انگیزه‌ی شرکت در مسابقه را بدهد، می‌توانید به این لینک مراجعه کنید:engarmag.com/4081
در رابطه با هزینه‌ها هم محاسباتی سرانگشتی به راحتی نشان می‌دهد که 40 درصدی که از جایزه کسر می‌شود به هیچ عنوان نمی‌تواند صرف خرید عکس بشود؛ مثلاً در نظر بگیرید هزینه‌ی اطلاع‌رسانی مسابقه روی سایت‌های عکاسی فارسی‌زبان مختلف را که امسال از 80 هزار تا 1.5 میلیون تومان بوده است.
در نهایت اما این مسابقه کلا راجع به حمایت از کسی یا چیزی نیست. خیریه هم نیست. عده‌ای هستند که به برگزاری این مسابقات بدون چشم‌داشت مالی کمک می‌کنند به عنوان یک پروسه‌ی تجربی چون گمان می‌کنند که در بلندمدت می‌تواند نتایج جالبی داشته باشد؛ هم برای برگزارکنندگان و هم برای شرکت‌کنندگان. پروسه‌ای که در آن بدون نیاز به "اسپانسر" و پول‌های بی‌ربط دولتی و خصوصی، هنرمندان خود جایزه‌ی خود را می‌سازند، بی‌منت. اگر این خفت‌بار است و دور از شأن و منزلت عکاسان، خب حرفی نیست.

کاوه نجفیان

جناب نجفیان عزیز وقت بخیر
اینکه تعدادی جوان پیدا شدن که بدون چشم داشت مالی کمک می کنن صرفن فقط بخاطر تجربه ، گفتمان جالبی نمی تونه باشه چون از این لحن دیالوگ به خوبی می توان متوجه فیک بودن قضیه شد.
سالانه جشنواره های زیادی خارج از ایران برگزار میشه که مبالغ نسبتن بالایی جهت ورود به مسابقه دریافت می کنن ولی با برنامه هایی جنبی که تدارک میبینن و موقعیت هایه اموزشی که فراهم می کنن این پرداخت به چشم نمیاد. ولی اینکه من به ازای هر عکس 15000 تومان باید پرداخت کنم کمی بی انصافیست نسبت به جامعه عکاسی و مکتب تهران. من حاضرم 10 برابر این مبلغ جهت کمک به مکتب تهران پرداخت کنم ولی عکاسی و موقعیت عکاسی امروز کشورمون بازیچه ی این کلمات نشه.می دونم ، کشور از لحاظ اقتصادی دوران خوبیو سپری نمی کنه ولی اینم دلیل نمیشه که هزینه های زندگیمو به این روش کسب کنم.

مرتضی کاشانی

روند داوری و انتخاب عکس برگزیده روند ناسالمیه ، اینکه عکسیکه رای بیشتری بیاره برگزیده بشه به نظر من خیلی احمقانه ایه چون خیلی راحت میشه قانون رای دادن رودور زد و با زد و بند برگزیده شد.است. افزایش نرخ ورودی 10.000 تومانی به 15.000 تومنی تسبت به پارسال هم توجیه مناسبی جز تورم ...! نداره. اگر این افزایش نرخ ، نه در جهت تبلیغ که در جهت هزینه برای یه تیم داوری حرفه ای (حتی داور حرفه ای افتخاری) هزینه بشه، به نظر من باید این مسابقه رو با شرکت درش حمایت کرد.

سیدعلی حسینی فر

من که فکر نمیکنم این فراخوان جز یک بنگاه اقتصادی و یا یک منبع درامد برای برگزار کننده آن باشد ، عکاس های مارو معمولا جوان هایی که فقط عشق عکاسی دارن تشکیل میدن و این کار یک باز دارنده یا نا امید کننده برای ادامه کار اونا میشه ....

نادر بستانی