انتشار عکس‌های سال‌های پیشین در میان گزارش تصویری مراسم عید فطر امسال
دریافتی مقاله ۱۳۹۳/۰۵/۰۷

انتشار عکس‌های سال‌های پیشین در میان گزارش تصویری مراسم عید فطر امسال

ضامن تاثیر‌گذاری عکاسی مطبوعاتی صداقت است. بعضاَ مشاهده می‌شود که یک آژانس یا خبرگزاری خارجی برای اعتبار خود و آبروی فتوژورنالیسم با کوچک‌ترین تغییر و دستکاری و مونتاژ عکس، با عکاس خاطی قطع همکاری کرده و عکس‌های آن عکاس را از آرشیو خود پاک می کند. اما در خبرگزاری‌های داخلی در بعضی موارد عرف چیز دیگری است و بعضا پیش آمده که عکس‌های آرشیوی، در قالب گزارش تصویری جدید منتشر می شود. تکرار این اتفاق و تصحیح نشدن اشتباهاتی که در مواردی سهوا اتفاق می‌افتد (همان‌طور که در بسیاری از خبرگزاری‌های معتبر بین‌المللی ممکن است اشتباهی رخ بدهد) می‌تواند آسیب جدی به عکاسی خبری ایران بزند. در ادامه به دو نمونه از تازه‌ترین این اشتباهات اشاره می‌شود.

مورد اول: عید فطر ۹۳ - همدان

هر ۳ عکسی که در ادامه به آن اشاره خواهد شد امروز و به عنوان گزارش تصویری از مراسم عید فطر امسال (۹۳) منتشر شده است که در ادامه تفاوت‌های این ۳ عکس را که نشان‌دهنده این است که این ۳ عکس مربوط به سال‌های مختلفی هستند را بررسی می‌کنیم.

عکس یک
عکس یک
 
اسکرین‌شات از صفحه‌ای که عکس یک در آن منتشر شده است.
اسکرین‌شات از صفحه‌ای که عکس یک در آن منتشر شده است.
عکس ۲
عکس ۲
اسکرین‌شات از صفحه‌ای که عکس ۲ را منتشر کرده است.
اسکرین‌شات از صفحه‌ای که عکس ۲ را منتشر کرده است.

  

عکس ۳
عکس ۳
 

  

اسکرین‌شات از صفحه‌ای که عکس ۳ در آن انتشار یافته است.
اسکرین‌شات از صفحه‌ای که عکس ۳ در آن انتشار یافته است.

حال به بررسی این سه عکس می‌پردازیم. هر بزرگواری که امروز در نماز عید فطر همدان شرکت کرده باشد می‌داند که عکس یک تنها متعلق به مراسم باشکوه امسال است. اما برای آن دسته از افرادی که به این محیط اشنایی زیادی ندارند شایان ذکر است که در محوطه‌ای که در شمال غربی تصویر قرار گرفته در حال حاضر در حال ساخت و ساز است. عملیات ساخت و ساز چند ساله این پروژه ساختمانی در گزارش تصویری امروز این خبرگزاری‌ها یک‌جا آمده است. در عکس که اتفاقا مربوط به امسال است به دلیل بسته بودن کادر تنها میله‌ای سبز رنگ از این عملیات را می‌بینیم. درحالی‌که در عکس دوم و سوم هنوز پروژه در مرحله خاک‌برداری است. این عکس‌ها تفاوت‌های دیگری هم با یکدیگر دارند که قبال تامل هستند:

- همانطور که در بالای عکس شماره سوم دیده می شود یک کامیون تانکر حمل آب وجود دارد و در قسمت پایین نمازگزاران مرد و زن در کنار هم هستند.

 - در عکس  دوم،  که خبرگزاری  تسنیم به عنوان عکس عید  فطر ۹۳ در همدان منتشر کرده همان کامیون تانکر آب و دو پارچه شعارنویسی‌شده در بالای خاکریز به رنگ زرد که ظاهراً به یک داربست متصل شده اند و یک بنر قرمز وجود دارد.

- عکس  اول،  خبرگزاری  مهر، عید  فطر ۹۳ در همدان ظاهر خبری از داربستی که پرده نوشته ها روی آن نصب شده و پرده های زرد رنگ و بنر قرمز نیست، تانکر آب نیز وجود ندارد، در پایین جمعیت نمازگزار زن پشت نمازگزاران مرد ایستاده نه در کنار آن و جایگاه خطیب نماز هم نزدیک به خاکریز است  که در عکس های اول و دوم دیده نمی شود.  این عکس فضای اصلی نماز عید فطر سال ۹۳ در همدان است.  یک  جرثقیل زرد رنگ هم در انتهای خاکریز برای پوشش  تصویری صدا و سیما وجود دارد که در عکس  دوم وجود ندارد. ضمناً ورودی تپه برای هر گونه ورود خودرو ممنوع و تانکر و جرثقیل نمی توانستند از داخل جمعیت رد بشوند و در انتهای عکس های یک و دو عملیات ساختمان‌سازی مصلای همدان در حال انجام است که دو جرثقیل کرین ساختمان‌سازی و یک ساختمان چند طبقه با تیرآهن های سبز باید وجود داشته باشد که در این عکس ها نیست و در عکس سوم سمت چپ بالا تیرآهن سبز دیده می شود.

برای اینکه با پروژه ساختمان‌سازی که در حال حاضر در جریان است و در عکس‌ها وجود ندارد بیشتر آشنا شوید توجه شما را به دو عکسی که در ادامه می‌آید و پس از مراسم عید فطر امسال گرفته شده جلب می‌کنم:

زمان عکس: بعد از مراسم عید فطر در همدان
زمان عکس: پس از مراسم عید فطر ۹۳ در همدان
 
زمان عکس: پس از مراسم عید فطر ۹۳
زمان عکس: پس از مراسم عید فطر ۹۳

مورد دوم:

عکس‌هایی از کتابخانه مرکزی همدان که در ادامه به آنها نگاهی خواهیم انداخت:

 

عکس ۴
عکس ۴
اسکرین‌شات صفحه‌ی که عکس ۴ در آن منتشر شده است.
اسکرین‌شات صفحه‌ی که عکس ۴ در آن منتشر شده است.
 

 

عکس ۵
عکس ۵
 

اسکرین‌شات صفحه‌ای که در آن عکس ۵ منتشر شده است.
اسکرین‌شات صفحه‌ای که در آن عکس ۵ منتشر شده است.

 

عکس ۶
عکس ۶

 

اسکرین‌شات صفحه‌ای که عکس ۶ در آن منتشر شده است.
اسکرین‌شات صفحه‌ای که عکس ۶ در آن منتشر شده است.

 تفاوت در بین این عکس‌ها آن‌قدر شدید است که نیاز چندانی برای توضیح نمی‌ماند. نمای ساختمان کتابخانه مرکزی همدان در هر سه عکس فرق دارد و تنها عکس شماره چهارم نمای فعلی کتابخانه مرکزی است. در این میان گزارش تصویری همدان‌نیوز از همه جالب‌تر است چرا که در یک گزارش تصویری در دو عکس مختلف از کتاببخانه مرکزی همدان بناها و مراحل ساخت آنها با هم تفاوت می‌کنند. برای دیدن این دو عکس که در یک مجموعه عکس در کنار هم قرار گرفته‌اند(تا لحظه انتشار این مطلب) از طریق این لینک اقدام کنید.

لینک به گزارش تصویری تسنیم

لینک به گزارش تصویری فارس

لینک به گزارش تصویری مهر

لینک به گزارش تصویری همدان‌نیوز

توضیحات عکسخانه: این مطلب به صورت ناشناس از طرف یکی از عکاسان خبرگزاری‌های داخلی برای عکسخانه ارسال شده است. سایت عکسخانه بر این باور است که انتشار مطالبی از این دست که کاملا جنبه صنفی دارند در دراز مدت به نفع عکاسی کشور خواهد بود.. همچنین عکسخانه آمادگی خود را برای انتشار توضیحات احتمالی عکاسان و خبرگزاری‌هایی که در این مطلب به آنها اشاره شده اعلام می‌دارد و در صورت تمایل عکاسان و خبرگزاری‌ها وظیفه خود می‌داند که اطلاعات اگزیف تصاویر خام عکس‌هایی که درباره آنها صحبت‌ شد را منتشر کند.

دوست عزیز،من عکاس عکس اول هستم،از مهر،عکس مربوط به امسال است و‌باید زیر عکس من بزنی الان،نه اینکه در آخر نتیجه گیری کنی که عکس من فقط مال امسال.من بابقیه کار ندارم.من حرفه ای این کارهستم و کارم رو بلدم.وقتی اسم من زیر عکس خورده،هر کسی عنوان مطلب شما رو ببینه و عکس رو‌ببینه،و اسمم رو‌بخونه سابقه حرفه ای من زیر سوال میره،باید بدونید اکثرا مطلب رو تا آخر نمیخونند و فقط عکس رو‌میبینند.هر‌وقت مطلب رو خوندید سریعا زیر عکس اول بزنید مربوط به امسال،خیلی حرکت زشتی کردید....سریعا ادیتش کنید.
--
عکسخانه:
سلام
ببینید همان‌طور که در مطلب آمده هیچ‌جا گفته نشده که شما عکستان مربوط به امسال نیست و دقیقا به خاطر اینکه مطلب استناد کرده به عکس‌ شما عکس شما در اول به نمایش گذاشته شده است. ضمن احترام به شما و سوابق کاری شما اینکه می‌گویید حرکت زشتی انجام داده‌ایم تنها به این خاطر است که "فرض را بر این نذاشتیم که مخاطب سربه هوا است و یک نگاه به تیتر می اندازد و تمامی "عکس‌ها را قدیمی فرض می‌کند؟
همان‌طور که در کامنت دیگر نوشتیم : هدف مقایسه عکس‌های قدیمی با عکس قابل استناد بوده که کاملا هم در مطلب به آن اشاره شده است. اما اینکه بازدیدکننده‌ای اگر با دقت مطلب را نخواند یا اشتباه بگیرد دیگر کاری از دست ما ساخته نیست چراکه فرمت مطلب این بوده است که به جای اینکه با فونت درشت بر روی عکس ها بنویسد عکس امسال عکس پارسال سعی شده در مطلبی جامع دلایل آن شرح داده بشود. پس اجازه بدهید فرض را بر دقیق خوانده شدن مطلب بگذاریم چراکه سوتفاهم برای هر مطلبی ممکن است پیش بیاید و مسئولیت کج‌فهمی با نویسنده مطلب یا انتشاردهنده‌ی مطلب نیست.

ایمان حامی خواه

شما عکس ها رو که پشت سر هم گذاشتید بعد مطلب و توضیحات رو نوشتید . این طرز ارائه داد مطلب باعث میشه عکس ها دیده بشه و بعضیا مطلب رو نخونن و صدافت عکس اول هم بره زیر سوال

==
عکسخانه: سلام. همان‌طور که در مطلب نوشته شده هدف مقایسه عکس‌های قدیمی با عکس قابل استناد بوده که کاملا هم در مطلب به آن اشاره شده است. اما اینکه بازدیدکننده‌ای اگر با دقت مطلب را نخواند یا اشتباه بگیرد دیگر کاری از دست ما ساخته نیست چراکه فرمت مطلب این بوده است که به جای اینکه با فونت درشت بر روی عکس ها بنویسد عکس امسال عکس پارسال سعی شده در مطلبی جامع دلایل آن شرح داده بشود. پس اجازه بدهید فرض را بر دقیق خوانده شدن مطلب بگذاریم چراکه سوتفاهم برای هر مطلبی ممکن است پیش بیاید و مسئولیت کج‌فهمی با نویسنده مطلب یا انتشاردهنده‌ی مطلب نیست.

مینا

از انتشار اين عكس هاي تيزبينامه ممنونم،واقعا ما روشن كرد

از همكاران

گاهی مجموعه های مستند مثلا از عید فطر در همدان ممکنه کار بشه ، هیچ ایرادی نداره گه از عکس های چند سال یه مجموعه مستنذ کامل کار بشه

رضا براتی

فقط خواستم بگم که چشم و گوش بسته چیزی انتشار ندید و جهبه گیری نکنید
1 - این شخص که اینو ارسال کرده به احتمال زیاد مشکلی داره با آقایون عکاس
2 - اینکه راهی برای ورود ماشین تانکر آب وجود نداره اشتباهه و نویسنده باید اینم در نظر بگیره که ماشین تانکر آب و بقیه ماشینهای حمل مصالح و ... در راه پشتی وارد محوطه میشن
3 - همدان نیوز یه سایت محلیه پس به نظرم زیادی شلوغش کرده نویسنده و در ضمن یه یا چند فریم عکس که از مرااسمی که هر ساله تکرار میشه و فرقش فقط چند تا بنر و نرده رنگ شده باشه فک نمیکنم نیاز به این همه شلوغ کاری و... داشته باشه.

4 - من خودم همدانی هستم و ساختمان کتابخانه مرکزی رو دیدم از نزدیک حالا یه سوال از طبقه همکف تا بالای پشت بام این ساختمان چند طبقه که فکر کنم 5 یا 6 طبقه باشه و در ضمن فاقد آسانسوره چقد طول میکشه تا کسی از پائین برسه رو پشت بام و دوباره برگرده پائین و نماز چقد طول میشکه پس بنابراین از نظر من نباید به عکاسان خرده گرفت که از عکسهای قبل کمک بگیره تا گزارشش کامل باشه این کارو هر کسی انجام میده چه این عکاسان باشن یا ...؟!

و در آخر به نظرم این خرده گیری مقرضانه است

از همکاران

سلام.
خبر باید شفاف باشد. در تحلیل گفتمان، که متأسفانه در ایران حوزه‌ی چندان شناخته شده‌ای نیست، شیوه و فرمت ارائه‌ی مطلب بسیار حائز اهمیت است. بدون شک رسانه‌ها نقش مهمی در شکل دادن اذهان عمومی دارند. بنابراین یک نویسنده‌ی حرفه‌ای و کاردان که در این حوزه فعالیت می‌کند به لحاظ اخلاقی و حرفه‌ای خود را ملزم می‌داند نوشته‌اش نه‌تنها منعکس کننده‌ی واقعیت باشد، بل‌که تا حد ممکن تمامی راه‌های سوء برداشت را در ذهن مخاطب سد کند. قرار دادن عکس شماره‌ی یک در کنار سایر عکس‌ها بدون هیچ‌گونه تمایزی نتیجه‌ای جز بدفهمی و کژتابی مخاطب گیریم سر به‌هوا نخواهد داشت. چرا که فرمت ارائه‌ی مطلب و در نهایت بافتار سازنده‌ی آن، هر چند ناآگاهانه و غیرعامدانه، ذهن مخاطب را به سوی برداشتی نادرست سوق می‌دهد. متأسفانه پاسخ شما به جناب حامی‌خواه نشان‌گر عدم آشنایی جناب‌عالی با حوزه‌ی مذکور است و پیامد آن چیزی جز انحراف اذهان عمومی نیست. باشد که آگاه‌تر، حرفه‌ای‌تر و مسئولیت‌پذیرتر باشیم.

ندا حقیقی‌صابر

این کار تحریف واقعیت می باشد چقدر خوب میشد که عکاسان و خبرگزاری ها برای مخاطبین خود احترام قائل می شدند.
از کسانی که واقیعت را ثبت می کنند و در زمان خودش ان را منتشر می کنند ممنونم
و متاسفم از خبرگزاری محلی که برای همشهری های خود احترام قائل نیست و با این کار انها را به تمسخر گرفته است.

یکی از مخاطبان

ممنون از دوستان سایت عکسخانه از نگاه موشکافانه به قضیه.ولی هرکسی باخواندن این مطلب کاملا متوجه نگاه مغرضانه و تنگ نظرانه نگارنده مطلب به عکاسان خبری همدان خواهد شد که به نظر میرسد نه تنها دلش برای عکاسی خبری این شهر نسوخته بلکه کاملا به دنبال تخریب وجهه عکاسان زحمت کش این شهر است.دوستان محترم سایت اگر قصد شما روشنگری و دلسوزی برای عکاسی خبری است چه خوب بود همانطور که نام عکاسان عکسهای فوق را از زیر عکسهاحذف نکردید به نام نگارنده مطلب نیزاشاره میکردید ثانیا وقوع این اتفاقات در خبرگزاریهای داخلی وحتی خارجی اجتناب ناپذیر است.چه بسا گاهی برای وقوع یک اتفاق تکراری در یک جای تکراری گذاشتن عکسهایی که هیچ لطمه ای هم به استناد عکس نمیزند(وفقط تفاوتش شاید وجود یک تانکر اب باشد)امری اجتناب ناپذیر است .اما اگر شما دنبال نمونه ای خوب از این اتفاقات هستید نمونه بارز ان را در نماز عید فطر تهران ببینید که تا قبل از ظهر تمام خبرگزاریها عکس بازی دو کودک را درمقابل مقام معظم رهبری منتشر کرده بودندوبعداز ظهر همان عکس بدون دو کودک منتشر شده بودو اثری از ان دوکودک نبود.به هر حال ممنون از کسی که کشف به این مهمی را انجام داده است و امیدوارم که بتواندبه عکاسی خبری کمک شایانی کرده باشد.

عکاس همدانی

در جواب کامنت همکار
معلم: تقلب نکن
شاگرد: اقا معلم 300 تا صفحه کتاب بود از دیروز تا امروز مگه چند ساعت وقت داشتم و امتحان هم باید نمره کاملو بگیرم پس این کاره من ایرادی نداره و هر کسه دیگه ایم باشه همین کارو می کنه
معلم: اشتباه اشتباهه این دلیل موجهی نیست
یک سوال داشتم آیا با این دلایل به همکاراتون توهین نمی کنید؟؟؟
کار اونارو زیر سوال نمی برید ؟؟؟
کار خبرگزاری محلی زیر سوال نمیرود ؟؟؟

یکی از مخاطبان

با تشکر از کسانی که مطلب را خوانده و نظر داده اند
بحث کاملاً بی قصد و غرض نسبت به کسی است، حتی ممکن بود این اتفاق در شهر دیگری صورت بگیرد و باز هم من یا دوستان موشکاف مطلبی منتشر کنیم و این گناه نویسنده نیست که کسی دیگر چنین اشتباهی مرتکب شده
نکته بودن یا نبودن تانکر آب نیست و از اصل ماجرا دور نشویم، اصل مورد اشاره مطلب بی تعهدی عکاس نسبت به مخاطبانش است... مخاطب عکس را تحت عنوان عید فطر سال 93 در همدان می بیند ولی عکاس به این قضیه اهمیت نداده و عکسی از سالهای قبل از ساخته شدن مصلای این شهر ارائه می دهد. همانطور که در عکس مشخص است جای بنای چند طبقه ای مصلی زمین خاکبرداری شده دیده میشود!!
در عکس های خبرگزاری محلی هم همینطور، این عمل نوعی توهین به فهم مخاطب است...
ضمناً در جواب عکاس همدانی، استناد عکس فقط دست نخورده بودن آن نیست، بلکه ممکن است تاریخ، کپشن یا حتی عنوان عکس هم به استناد آن لطمه وارد کند
و در جواب یکی از همکاران، عکاس اگر توانایی عکاسی دارد می تواند بالای ساختمان نرود و از همان پایین بهترین عکس ها را بگیردو احترام به مخاطب را قربانی یک عکس و شاید مقداری حقوق بیشتر نکند
ضمناً همکار عزیز اگر کسی خودش را در چاه انداخت شما هم باید بندازی؟؟؟ اصلاً دلیل خوبی نیست که بقیه انجام می دهند پس عکاس هم باید انجام بدهد!!!
ضمناً آقای براتی عزیز، با تشکر از نظر شما، عکس تحت عنوان گزارش خبری نماز عید فطر 93! منتشر شده نه مجموعه مستند چند ساله نماز فطر.
با تشکر از همه، به امید احترام به مخاطب و حفظ آبروی عکاسی

نویسنده

آقایی که میگی عکاس نمیتونسته بره بالا و برگرده... پس چرا عکاس مهر تونسته بره؟؟؟

یکی از مخاطبان

یک گزارش! یک دیدگاه! این همه برداشت؟
عادت کردیم به نقد و انتقادها تازیانه بزنیم. نقد یعنی سره از ناسره جدا کردن! این نقد هرچند منفی اما عینی بود! نقد و انتفاد از سرطان فرهنگ، درد دارد.
جراح کارش زخم است، پس چرا جراح را زخم می‌زنید؟

منطغد منتقدان

سلام ممنون از گزارش کامل و جامع شما. این امر به خوبی نشون داد که فارس و تسنیم رو کیا اداره می کنن و عکاساشون چطور حقه بازی می کنن. پس در همه مناسبتهای سالانه ما عسکهای سالهای قبل رو می بینیم.
ممنون و آفرین به عکاس مهر و عکاسهای این دو رسانه به اصطلاح نامدار باید برن حرفه ای بودن رو یاد بگیرن.
واقعا متاسفم برای همدان و این جماعت

مهدی

با سلام

آقای مخاطب اگر این بندگان خدا سوال یا هر چیز برا همکاران به وجودآوردن باید خودش جوابگوی همکاران و ... باشه بهتره تو اول عضوی از این کار به حساب بیای بعد حرفی برای گفتن داشته باشی که ببینی زیر سوال رفتن یا ...؟1

ما عادت داریم که موفقیت های( هر چند اندک) کسی رو نادیده بگیریم و فقط منتظر خطایی باشیم که سریع با آبرو ... بازی کنیم که در این مورد خطایی بزرگی هم صورت نگرفته.

جناب نویسنده گاهی یک تلنگر کافیه برای اینکه نشون بدی کسی خطایی کرده و از نظرها پنهان نیست به نظرم شما میتونستی بدون این که بندگان خدا رو اینجوری مورد نقد قرار بدی و با آبرویشان بازی کنی طور دیگه ای گوشزد میکردی این موضوع رو.

جواب یکی ازمخاطبان دوم
اینم بدون عکاس مهر چون دقیقا میدونست که بره باقی مراسم رو از دست میده خودش نرفت بالا اون فریم مال کسی دیگه اس

منم یکی از مخاطبان

آقای مهدی تعمد یک عکاس را نمی شود به همه عکاس ها یا خبرگزاری و آژانس مربوطه تعمیم داد... قضاوت شما درست نیست، در همین خبرگزاری ها بعضی از عکاس های خوب کشورمان فعالیت می کنند و نمی شود به گناه اشتباه بقیه زحمت آن ها را نادیده گرفت

نویسنده

بعضی از عکاسان یاد گرفتن تنبل باشند
تنبلیشون رو با این کارا جبران میکنند
واقعا جای تاسف داره
اون وقت اون حقوقی که بابت این کارها میگیرن چجوری از گلوشون پائین میره !!
نقد شما خیلی خوب بود و خیلی ها رو بیدار کرد
اعتماد به این جماعت اساسا اشتباهه

همدانی

واقعا برای این سایت متاسفم که بدون هیچ نظارتی اراجیف بعضی از کسانی رو که خودشونو همدانی معرفی میکنن و میخوان از این قضیه و اب گل الود ماهی بگیرن وانعکاس میده.واقعا اگه هدف شما اموزش و دلسوزی برای عکاسیه پس این اراجیف چیه؟باید در مورد این قضیه نظر کارشناسی داده بشه نه اینکه اینجا جولانگاه کسانی بشه که نه اصلا میفهمن عکس چیه وعکاس کیه.لطفا نظارت فرمائید

عکاس همدانی

منم یکی از مخاطبان
عکس گرفته میشه برای مخاطبان
خبرگزاری ها عکس و خبر رو برای مخاطبان میزارند
پس منم عضوی از این مجموعه هستم و عکسهای خبرگزاری هارو پیگیری می کنم
شاید عکاس نباشم ولی این عکس ها و خبرها برای ما مخاطب ها منتشر میشه پس عکاس خبری باید متعهد باشه و و کار تهیه خبرشو سرسری نگیره الان بهتره که خود عکاسها و مسئول خبرگزاری ها توضیحاتشونو اعلام کنند.
از سایت عکاسخانه تشکر می کنم که پیگیر این قضیه هست.

یکی از مخاطبان

این ساختمان کتابخانه چند طبقه است و بالا رفتن و پایین اومدن ازش در طول نماز عید غیر ممکنه، در عین حال باید از بین این همه صف نمازگزارا هم عبور کرد و کسانی که تو یه همچین مراسمی عکاسی کردن میدونن که بخاطر فشردگی صف های نماز عملا جابجایی غیر ممکنه پس عکاس عکس اول هم که انقدر شلوغش میکنه هم نمیتونسته همه عکسهارو خودش گرفته باشه.

عکاس