برنامه‌های ویژه‌ی هفتاد و پنجمین سالگرد عزیمت لهستانی‌ها به ایران در اصفهان
عکسخانه خبر ۱۳۹۶/۰۹/۰۲

برنامه‌های ویژه‌ی هفتاد و پنجمین سالگرد عزیمت لهستانی‌ها به ایران در اصفهان

سفارت لهستان در تهران و موسسه‌ی آدام میتسکویچ به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد ورود یکصد و بیست هزار لهستانی به ایران، برنامه‌های فرهنگی متنوعی را در روز دوم آذر ماه نود و شش در اصفهان تدارک دیده است

برنامه‌های ویژه‌ی هفتاد و پنجمین سالگرد عزیمت لهستانی‌ها به ایران در اصفهان

مراسم رسمی نمایشگاه عکس لهستان مستقل، لهستانی‌ها روزهای چهارشنبه اول آذر و  پنجشنبه دوم  آذرماه جاری، با اجرای ویژه‌ی برنامه‌هایی در محل موزه‌ی هنرهای معاصر اصفهان، موزه‌ی عصارخانه شاهی و تالار هنر به کار خود پایان خواهد داد.

نشست و سخنرانیِ نمایشگاه تصویرگری معاصر لهستان با حضور هنرمند تصویرگر:ماریانا اکلجاک، از لهستان، روز سه شنبه سی ام آبانماه ٩٦؛

"عصری با داستان؛ نگاهی به "تو به اصفهان باز خواهی گشت با حضور:مصطفی انصافی و علی خدایی. روز یکم آذرماه.ساعت‌ چهارعصر در محل موزه عصارخانه شاهی؛ 

پرفورمانس و موسیقی: یکم آذرماه –ساعت شش عصر درمحل موزه هنرهای معاصر اصفهان؛

گشایشِ نمایشگاه تصویرگری معاصر لهستان، دوم آذرماه - ساعت پنج عصر؛ کارگاههای تصویرگری با عنوان چهارتاق روزهای دوم و سوم آذر ماه از ساعت  نه صبح الی پنج عصر در محل موزه هنرهای معاصر اصفهان؛

و مراسم رسمی اختتامیه نمایشگاه لهستان مستقل با حضور مقامات کشور لهستان، سخنرانی خانم آنا ماریا آندرز و کریشتوف اولنزکی، مدیر موسسه‌‌ی آدام میتسکویچ و همچنین مقامات و مسوولین از شهر اصفهان، برگزار خواهد شد. همچنین نمایش «اصفهان، شهر بچه های لهستان» در ادامه از ساعت نه عصر در محل تالارهنر اصفهان به روی صحنه خواهد رفت. به مناسبت یادمان هفتاد و پنجمین سالگرد ورود لهستانی‌ها، به اصفهان ویژه مقالات مهاجرین لهستان در اصفهان به همت موزه‌ی عصارخانه شاهی، مرکز مطالعات فرهنگ عامه‌ی اصفهان منتشر خواهد شد.

برنامه‌های فرهنگی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد ورود لهستانیان به ایران در شهر اصفهان -  دوم آذر ماه ١٣٩٦

اختتامیه‮‌‌ی رسمی نمایشگاهِ «متولدین لهستان مستقل، لهستانی‌ها، کودکان اصفهان بعد از ٥٧ سال به ایران بازمی‌گردند.»

مکان: موزه‌ی هنرهای معاصراصفهان، خیابان استانداری

ساعت چهار بعد از ظهر

در پاییز امسال، مجموعه‌ی عکس بی‌نظیری، که بین سالهای ١٣٤٢ و ١٣٤٥ در کارگاه عکاسی ابوالقاسم جلا از لهستانی‌ها گرفته شده‌بود، در موزه‌ی هنرهای معاصر اصفهان و گالری کاخ سعد آباد تهران به نمایش گذاشته ‮شد. برخی از عکس‌های این نمایشگاه، که توسط موسسه‌ی آدام میتسکیویچ و سفارت لهستان در تهران برگزار شده بود، تا به حال در هیچ‌جا انتشار یا نمایش داده نشده‌ بودند. این عکس‌ها اسنادی از روایت حضور لهستانی‌ها، در طول جنگ جهانی دوم در ایران و بخشی از مجموعه‌ی بزرگِ نگاتیوهایی‌​​ هستند که توسط پریسا دمندان پیدا شده‌اند.

به گفته‌ی کریشتوف اولنزکی، مدیر موسسه‌‌ی آدام میتسکویچ در ورشو: «زمان می‌تواند حتی عکسهای غیرحرفه‌ای را در ردیف آثار هنری قرار دهد، و این مجموعه‌ که شامل هزار و دویست قطعه نگاتیو می‌‌شود علاوه بر قدمت، ارزشی مضاعف نیز دارد، چرا که سندی است خارق‌العاده، هم برای لهستانی‌‌ها و هم برای ایرانیان. اینکه می‌توانیم از این طریق در برابر مردم ایران، بابت استقبالی بی‌نظیر از هموطنان‌مان در دوران آوارگی جنگ جهانی دوم، سر تعظیم فرو آورده و از آن‌ها تشکر کنیم، موجب خرسندی ماست.» این مراسم با حمایت شرکت نفت و گاز لهستان (PGING) که حامی پروژه‌های فرهنگی موسسه آدام میتسکویچ در جمهوری اسلامی ایران است، برگزار می‌شود.

 
اجرای تئاتر: اصفهان شهر بچه‮های لهستانی

مکان: تالار هنر اصفهان، میدان لاله ساعت نه شب

پروژه‌ی «اصفهان، شهر بچه‌های لهستان» بر اساس رویدادهایی از جنگ دوم جهانی شکل گرفته است. پایان سال 1942 گروهی از لهستانیان از طریق دریای خزر با کشتی وارد ایران می‌شوند. یکی از شهرهای ایران- اصفهان- به بیش از دو هزار و پانصد کودک لهستانی که بیشترشان حداقل یکی از والدین‌شان را از دست داده بودند پناه می‌دهد. اصفهان در کنار دیگر شهرهای ایران مثل مشهد و اهواز، ...  امکان زندگی و آموزش را برای کودکان لهستانی بوجود آورده تا این کودکان فرصتی برای یادگیری زبان و فرهنگ ملی خود داشته باشند.

نمایش«اصفهان، شهر بچه‌های لهستان» به منظور یادآوری این بخش مهم از تاریخ لهستان به مردم لهستان  و ایران نوشته و طراحی شده است؛ در بهار 1394 با حمایت سفارت لهستان، موسسه‌ی فیرلی، وزارت فرهنگ لهستان، موسسه‌ی گروتفستکی، موسسه‌ی پژوهشی کودکان دنیا؛ تیم برگزار کننده رکسانا مهرافزون، آگاتا مازورکویچ، سارا رمضانی، پارسا ناظری، امیر نقوی، ایده ابوطالبی پژوهش در مورد این رویداد تاریخی را در تهران، اصفهان، ورشو و وروکلا آغاز کردند و در ادامه محمد چرم شیر براساس این پژوهش‌ها نمایشنامه‌ای را با نام «اصفهان، شهر بچه‌های لهستان» نوشت. طرح کلی روایت پیرزنی است که داستان مهاجرتشان از سیبری تا ایران را بیان می کند. این اجرا تلاشی است برای آشنا کردن مخاطبان با سختی‌ها و خوشی‌های زندگی پناهندگان لهستانی در ایران. در سال 1396 سفارت لهستان در تهران با حمایت موسسه آدام میسکویچ و شرکت دولتی PGNiG  و همراهی باشگاه کودک و نوجوان آفتاب، موسسه ی گروتفسکی، مرکز هنرهای نمایشی ایران، انجمن نمایش، تاتر شهر تهران، تصمیم به اجرای نمایش «اصفهان، شهر بچه‌های لهستان» در ایران گرفتند، این نمایش در آذر ماه 1396 به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد ورود مهاجران لهستانی به ایران در تاتر شهر تهران و در تالار هنر اصفهان با حمایت موزه‌ی هنرهای معاصر اصفهان و سازمان فرهنگی – تفریحی شهرداری  اجرا خواهد شد.