انتشار کتاب «آدم‌های نیویورک» اثر برندون استنتون
امیر کردونی خبر ۱۳۹۲/۰۸/۱۸

انتشار کتاب «آدم‌های نیویورک» اثر برندون استنتون

کتاب «آدم های نیویورک» اثر برندون استنتون که گرداننده صفحه فیس‌بوک و سایت بسیار محبوبی به همین نام است، چاپ شد.

این کتاب -عکس که توسط انتشارات سنت مارتین منتشر شده است، ۳۰۴ صفحه دارد و شامل ۴۰۰ پرتره همراه با توضیحات برندون است. جالب است که سیصد هزار نسخه از از این کتاب که در ۱۵ اکتبر به بازار عرضه شد، پیش خرید شده بود و در هفته ای که گذشت در جایگاه پر فروش ترین کتاب هفته آمریکا قرار گرفت.

برندون استنتون عکاس ۲۹ ساله‌ای است که پس از اخراج از شغل مالیاتیش به نیویورک رفت و پروژه ای را برای خودش تعیین کرد که در اوقات فراغت از ده‌هزار نیویورکی عکس بگیرد و آنها را بر روی نقشه‌های اینترنتی قرار دهد، اما پروژه او از آنچه که فکرش را می کرد با استقبال بسیار بیشتری مواجه شد. او ابتدا فقط از افرادی که توجهش را جلب می‌کردند عکس می‌گرفت و آنها را در فیس‌بوک به اشتراک می گذاشت اما بعدها عکس ها را با توضیحاتی همراه کرد که پاسخ سوالات برندون از سوژه های عکس هایش و یا مکان عکس ها بود.‌

او به هافینگتون‌پست گفته است: «علت جذابیت عکس‌هایم انسان‌ها نیستند، بلکه اثر متقابل من و سوژه‌هایم است. شاید اغلب اوقات این اثر چیزی بیشتر از برخورد یک انسان مضطرب با یک عکاس عجیب و غریب نباشد... بسیاری اوقات من از آنها سوال‌هایی بسیار شخصی می‌پرسم و آنها جواب می‌دهند. آنها به همه سوالات من پاسخ می‌دهند زیرا اغلب من تنها کسی هستم که سوالی از آنها می‌پرسم. هشت میلیون نفر در این شهر زندگی می‌کنند و هیچ‌کس چیزی در مورد زندگی شان از انها نمی پرسد».

 او در حال حاضر بیش از یک میلیون و هفتصد هزار نفر دنبال کننده در صفحه فیس بوک خود دارد و امسال برنده جایزه Webby  برای "بهترین استفاده از عکاسی" و جایزه People's Voice  برای «بهترین بلاگ فرهنگی» شده است.

 برندون استنتون در آذر ماه سال گذشته به مدت دو هفته به ایران سفر کرد وعکس‌هایش از مردم معمولی را در حین سفر در فیس بوک به اشتراک گذاشت که انعکاس قابل توجهی در رسانه‌های جهان یافت و همچنین از سوی ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی و رسانه های مستقل، مورد استقبال بسیار زیادی قرار گرفت.

لینک سایت آدم‌های نیویورک

صفحه کتاب در آمازون

لینک صفحه آدم‌های نیویورک در فیس‌بوک

کارهاش فوق العادست. شاید به جرات بشه گفت بهترین و پویاترین پیج بر روی فیسبوک در فیلد عکاسیه هرچند که نتیجه کارش چیزی فراتر از عکاسی بوده

نوید ریحانی