نمایش عکس‌های حامد سوداچی با عنوان اعلان
عکسخانه خبر ۱۳۹۳/۱۲/۲۶

نمایش عکس‌های حامد سوداچی با عنوان اعلان

نمایش عکس های حامد سوداچی با عنوان اعلان از بهمن ماه ۱۳۹۳ شامل ۲۱ پرتره ی محیطی از منطقه دروازه غار به نمایش درآمده است .

 اندازه 1در1 در تیراژ 70 بر روی دیوارهای شهر تهران به مدت بیش از 1 ماه به صورت تک فریم نمایش در آمده است. امیرحسین بیانی در مقدمه این نمایشگاه نوشته است:

«برای خوانش آثار حامد سوداچی به ابزار نیاز نداریم و ‌لازم نیست که تا بن دندان به سواد هنری و تاریخی و فلسفی و زیبایی‌شناسیِ معاصر مسلح باشیم. فقط و فقط کافی است که چشم داشته باشیم و بخواهیم که ببینیم. سوداچی واقعیتی را پیش روی ما می‌نهد که غالباً از دیدنش گریزانیم. او ساده نگاه می‌کند و ادا و اطوار در نمی‌آورد. ندای وجدان معذب ما را پژواک می‌دهد و به صراحت به ما دستور می‌دهد و خواهش می‌کند که شما را به خدا و هر آن‌چه که می‌پرستید ببینید، ‌فقط ببینید. دقیق و نکته‌سنج است، چون بر سر شکاف ایستاده است و خوب می‌داند که با دیدن مسئولیت شکل می‌گیرد. درست، بعد از دیدن، مرز میان وجدان و بی‌وجدانی نمایان می‌شود. و این‌جاست که دیگر نمی‌توانیم در اطوارها و ژست‌های مبتذل بشر دوستانۀ کافه‌نشینی و شبکه‌های اجتماعی وجدان معذب خود را آرام کنیم و شب را با آرامش سحر کنیم.

مسئلۀ آثار او بر محور مواجهه می‌چرخد و پروژه او جذاب است، چراکه یک سطح ندارد.‌ یکباره سوژه‌های خود را ثبت می‌کند و در سطحی دیگر آن‌ها را در پیش روی شهروندان قرار می‌دهد. سوداچی هنرمندی اجتماعی است، چون گالری را برای نمایش آثارش انتخاب نمی‌کند. به سراغ شهر می‌رود، یعنی همان‌جایی که با آن مشکل دارد؛‌ همان‌جایی که مشکل در آن متولد شده است.‌ در نگاه او، محیط شیک و اختۀ گالری لایق بیان حقیقت نیست؛ مسئلۀ او حقیقت است نه ادای هنر و هنری‌بودن. آثارش در سطح فرم هم بی‌طمطراق‌اند‌ و هم کاملاً ساده که فقط در جهت بیان ایده‌اش کار می‌کند. فرم سادۀ آثار با بی‌توجهی ابلهانۀ هم‌شهری‌هایش، در مواجهه با چرکی جامعه‌اش خواناست و این‌جاست که شهر با همۀ مختصاتش برای او رنگ می‌بازد. بدین ترتیب، حقیقتی را پیش می‌کشد که بودنش وام‌دار دوپارگی سوژهای اوست. چرک این حقیقت فقط یک روی سکه‌ و روی دیگر آن اختگی مردم است؛ مردمی که در وادادگی و بلاهت مطلق چشم به سیاست دولت ـ ملت دوختند و از تنفس در فضای مسموم و متعفن نئولیبرالیسم، طوری در نشئگی‌ای به‌سر می‌برند که گویی تا ابد بیدار نخواهند گشت. بدین‌سان این آثار خلاصۀ روایت مواجهه‌ای سیاه است با اختگی و چرکی که نشئگی مدیوم هر دوی آن‌هاست.»

حامد سوداچی متولد ۱۳۶۳ تهران، کارشناسی هنرهای تجسمی از دانشگاه علم و فرهنگ.پیش از این نمایش انفرادی در گالری والی و نمایش دونفره در گالری طراحان آزاد و چندین نمایش گروهی در کارنامه خود دارد.

عکس‌ها در تجریش، پارک وی، میدان ولیعصر، چهار راه ولیعصر، میدان فردوسی، خیابان برادران مظفر، وزرا، میدان ونک، فرشته، نیاوران، حکیمی، خیابان آزادی، بلوار کشاورز، سعادت آباد، خیابان انقلاب ، میدان هفتم تیر، پارک هنرمندان و ... به نمایش در آمده است.