نمایشگاه عباس کوثری با عنوان «قرمزها و سبزها» در گالری Ag
عکسخانه خبر ۱۳۹۴/۰۸/۰۶

نمایشگاه عباس کوثری با عنوان «قرمزها و سبزها» در گالری Ag

شنبه نهم آبان نمایشگاهی از عکس‌های عباس کوثری با عنوان «قرمزها و سبزها» در گالری Ag گشایش می‌یابد.

نمایشگاه آثار عباس کوثری، با عنوان، قرمزها و سبزها، چیدمانی‌ست ترکیبی از عکس و ویدیو که به نابازیگران مراسم آئینی و سنتی تعزیه در ماه محرّم می‌پردازد.

در توضیح این نمایشگاه آمده است: «در جهان شیعه، ایستادگی در برابر ظالم و پافشاری بر اصول، سبب ایجاد فرهنگ شهادت شده است. این مفاهیم، با داستان‌هایی مانند سوگ سیاوش که به پیش از اسلام بر می‌گردند، در هم تنیده شده‌اند.

در ماه محرّم، مراسم تعزیه به شبیه‌خوانی واقعه‌ی تاریخی شهادت امام حسین و یارانش توسط سپاهیان یزید می‌پردازد. این صورت نمایشی، که هر ساله در تکیه ها و حسینیه‌های سراسر ایران برگزار می‌شود، با ایجاد فاصله‌گذاری میان بازیگر و شخصیت تاریخی همزاد پنداری در تماشاگر را سبب می‌شود. ایفاکننده‌های این نقش‌ها، نابازیگرانی هستند که از میان مردم همان محله‌ی برگزاری تعزیه انتخاب‌شده‌اند؛ مردمی که تا دیروز مشغول به کار حرفه‌ای در طبقه اجتماعی خود بوده‌اند. بدین دلیل، حضورشان در این لباس و در میان مردم تا قبل از آغاز مراسم هیچ توجهی از سمت مردم بر نمی‌انگیزد و آن‌ها را به تکیه های نامونوس بدل می‌کند. امام حسین (ع) و یارانش با رنگ معنوی سبز و سپاهیان یزید با رنگ قرمز از یکدیگر متمایز شده‌اند.

نکته ی قابل توجه این است که این نواده‌ی پیامبر توسط ظالمینی به شهادت رسیده‌اند که خود را از پیروان راستین اسلام می‌دانستند – همان‌گونه که امروزه شیعیان توسط ستیزه‌جویان مسلح به نام اسلام به شهادت می‌رسند.»

عباس کوثری متولد ۱۳۴۹، عکاس مستند و دبیر بخش عکس روزنامه ی شرق و مجله ی شبکه‌ی آفتاب است. او در سال۱۳۸۸ نامزد دریافت جایزه پری پیکته در فرانسه شد و آثار او در کلکسیون های دائمی LACMA و British Museum نگهداری می‌شود.

 

گشایش: شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴

نمایشگاه تا چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۹۴ ادامه دارد.

ساعت بازدید: ۱۲:۰۰ - ۲۰:۰۰

پنج شنبه ها و جمعه ها: ۱۶:۰۰ – ۲۰:۰۰

گالری Ag: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان پسیان، شماره ۳،  (ت) ۱۷۴۸ ۲۶۸۵ ۲۱ ۹۸+

عکس کاور: عباس کوثری