نمایشگاه کیارنگ علایی در گالری بوهایی
عکسخانه خبر ۱۳۹۶/۰۷/۱۱

نمایشگاه کیارنگ علایی در گالری بوهایی

نمایشگاه انفرادی عکس کیارنگ علایی با عنوان «دور از محدوده» در گالری بوهایی شهر هانوفر آلمان برگزار می‌گردد.

در این نمایشگاه که با عنوان «دور از محدوده» برپا می شود مجموعه ای از آثار این هنرمند با محوریت مکان‌ها و کنش‌های بومی به نمایش گذاشته می‌شود، این مجموعه شامل شانزده عکس از طول 34 سانتیمتر تا طول 70 سانتیمتر اسن که به صورت سیاه و سفید ارائه می‌شوند.

کیارنگ علایی در استیتمنت این نمایشگاه نوشته است: « دور از محدوده، جایی است که هنوز در ازدحام دوران گم نشده است، جایی جدا افتاده از کل ایران که در آن سایه های موحش تراکم و تورم سازه ها و جمعیت دیده نمی‌شود و به این دلیل اهمیت فردی از آن سلب نشده است، انسان در آن کمتر علیه خویش دست به نابودی زده و کمتر مشمول تغییرات غیر منتظره شهرهای امروزی شده است. دور از محدوده، جایی است غیر قابل پیش‌بینی. گرفتار میان آفتاب سوزان و آسمان ناگهان کیپ ابر، هر نقطه از آن توامان میان زایش و مرگ در نوسان است. تمرکز من در این عکس‌ها دور شدن از محدوده‌های جغرافیایی و مرزبندی‌های مالوف منطقه بود تا پیوند معنادار انسان و محیط را کشف کنم و از پی آن به نمایش تعامل میان انسان، محیط و حیوان بپردازم. تلاش من در این عکس ها یافتن هویتی بود که به شکل غریبی در دورترین نقطه ها از مرکز شهر تکثر یافته بود، جایی که همه پاره های آن با هم در ارتباط و مصالحه بودند؛ یک جور مکاشفه در زیستگاهی که نشانه هایش را بی دریغ مقابل چشم های من می‌گذاشت.»

نمایشگاه دور از محدوده ساعت 19 روز جمعه 6 اکتبر 2017 افتتاح می شود و تا 15 اکتبر 2017 ادامه خواهد داشت و همه روزه میزبان بازدیدکنندگان خواهد بود.

گالری بوهایی با تخصیص فضای نمایشگاهی، سالن گردهمایی و تالار اندیشه به عنوان پایگاهی مستقل در آلمان به فعالیت در حوزه هنر و آموزش می‌پردازد، بخش نمایشگاهی این مجموعه همه‌ساله از هنرمندان ملی و بین المللی حمایت می‌کند، بوهایی حامی تمامی رویکردهایی است که مشمول هنر و فرهنگ می‌شوند. این گالری در نمایشگاه‌های خود به شیوه‌های مختلف پژوهش درباره رسانه عکاسی و مرزهای آن می‌پردازد و در این نمایشگاه نیز به برنامه های فرهنگی جانبی نظیر جلسات گفتگو و بحث با هنرمند خواهد پرداخت.

کیارنگ علایی مدرس دانشگاه و مترجم کتاب‌هایی نظیر «کاغذ و آینه» و «نمادها و نشانه ها» است که سومین نمایشگاه انفرادی خود را خارج از ایران و پس از دو نمایشگاه «نیمه تراوا» در فرانسه و فنلاند برگزار می‌کند.