بررسی کارکردهای عکس در انجمن‌های مجازی زنانه ; مطالعه موردی انجمن‌های مامی‌سایت و نی‌نی سایت
افسانه کامران پادکست ۱۳۹۲/۰۴/۱۲

بررسی کارکردهای عکس در انجمن‌های مجازی زنانه ; مطالعه موردی انجمن‌های مامی‌سایت و نی‌نی سایت

عکس‌ها بخش وسیعی از اطلاعات را در فضای مجازی منتقل می‌کنند، زنان نیز چون گروه‌ها و اقشار اجتماعی بر اساس تمایز جنسیتی از مردان در فضای مجازی از عکس‌ در انجمن‌ها و اتاق‌های مجازی به وفور استفاده می‌کنند.

در واقع بخش اعظمی از دانش، تجربه، سلیقه، مهارت ، پایگاه اجتماعی و اقتصادی و … از طریق انتشار عکس توسط زنان در انجمن‌های مجازی به دیگر کاربران منتقل می‌شود. اختصاص انجمن‌هایی که تماما به عکس اختصاص یافته است در سایت‌هایی انجمن‌محوری چون مامی‌سایت، نی‌نی سایت، رزومنو، آشپزی آنلاین و … مشاهده می‌شود و استقبال کاربران نیز از این صفحات بیشتر از سایر صفحات نوشته محور است.

بخض اعظمی از این عکس‌ها توسط خود زنان با دوربین‌های دیجیتال و گوشی‌های همراه گرفته می‌شود،‌ در واقع در این انجمن‌ها زنان در نقش‌هایی چون عکاسان آماتور و گزارشگران تصویری جلوه‌های زندگی روزمره چون مد، آشپزی، دکوراسیون و چیدمان منزل، صنایع دستی و کاردستی و ظاهر می‌شوند.

بخشی دیگری از تصاویر نیز نتیجه وبگردی‌های زنان در اینترنت است و تنها تهداد معدودی از این عکس‌ها نتیجه تبدیل تصاویر آنالوگ به دیجیتال (اسکن و یا عکاسی از روی عکس) است.

چگونگی تطبیق این عکس‌ها با محدودیت‌های فنی، نمایشی و اجتماعی که از طرف مدیران این‌گونه سایت‌ها در نظر گرفته می‌شود و راه‌حل‌ها و خلاقیت‌های زنان در نمایش حریم خصوصی و عکس‌های شخصی چون نمایش عکس‌خانه و یا عکس عروسی و از جمله مسائلی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

در این مقاله ضمن بررسی و مطالعه کارکردهای این عکس‌ها در دو سایت انجمن‌محور مامی‌سایت و نی‌نی‌سایت و طبقه‌بندی این عکس‌ها، به چگونگی فرایندهای خلق، پردازش، اصلاح و ترمیم و سانسور، بارگذاری و نشر و همچنین خوانش آنان در فضای مجازی پرداخته خواهد شد.

* این پادکست مربوط می‌شود به سخنرانی خانم افسانه کامران در جلسه «تصویر و تصویرپردازی در فضای دیجیتال» که ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ در فرهنگستان هنر برگزار شد.

افسانه کامران، دانشجوی دکتری پژوهش هنر دانشگاه الزهرا، پژوهشگر و مدرس عکاسی

سلام . وبلاگ خوبي دارين به سايت ما هم سر بزنين خوشحال ميشيم

فیلم آشپزی